Horațiu Mălăele împlinește 74 de ani. Artistul care a transformat rana în umor și viața în spectacol - 1 oră în urmă
Gest de solidaritate în Fărcașa: Comunitatea a refăcut acoperișurile a două familii aflate în impas - 3 ore în urmă
Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației oferă oportunități de studii postliceale în domeniul informaticii - 3 ore în urmă
Tudor Gheorghe își sărbătorește astăzi ziua de naștere. O viață dedicată artei românești - 4 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XXIV) - 4 ore în urmă
A început weekendul creativ la Muzeul Satului Baia Mare. Ateliere pentru toate vârstele - 4 ore în urmă
Două persoane, arestate preventiv într-un dosar de trafic de droguri în Maramureș - 6 ore în urmă
Expoziția Internațională de Pictură Sighet700 a fost inaugurată la Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
1 august 1835, s-a născut George Pop de Băsești - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 1 august 2026 - 7 ore în urmă
Maramureșeanca Jennifer Barbara Nagy Remețean bifează a doua clasare pe podium la Cupa Balcanică de Schi Alpin de la Borșa
O nouă performanță pentru maramureșeanca Jennifer Barbara Nagy Remețean, sportivă legitimată la CSS Baia Sprie. Aceasta a obținut a doua clasare a sa, a doua zi consecutiv, la Borșa.
Așa cum se știe deja, în această perioadă, are loc Cupa Balcanică la Schi Alpin, competiție internațională găzduită de orașul maramureșean Borșa, pe pârtia olimpică. În prima zi, primele două locuri au fost adjudecate de sportivele din România. A doua zi… la fel.
Sportivele Ioana Maria Constantin și Jennifer Barbara Nagy Remetean ocupă pentru a doua oară primele locuri pe podium în cadrul acestei competiții intetnaționale, performanță de excepție pentru sportivele române. La feminin, podiumul este compus, la fel ca în urmă cu o zi, din sportivele Maria Belen Simari Birkner (Argentina) – Locul 3, Jennifer Barbara Nagy Remetean (România) – Locul 2 și Maria Ioana Constantin (România) – Locul 1. La masculin, sportivii de pe podium sunt și azi Albin Henriksson (Suedia) – Locul 3, Kalin Zlatkov (Bulgaria) – Locul 2 și Hugh McAdam (Australia) – Locul 1.
”Nu poate decât să mă facă extrem de mândru faptul că România găzduiește din ce în ce mai multe competiții internaționale de sporturi de iarnă. Dacă temperaturile anormal de ridicate care au topit zăpada ne-au forțat să luăm sezonul acesta decizia foarte grea de a anula etapa de Cupă Mondială de Sărituri cu Schiurile de la Râșnov, iată că avem acum, la Borșa, Campionatele Naționale de Schi Alpin pentru Seniori și Cupa Balcanică de Schi Alpin. Pe pârtia olimpică de la Borșa concurează zilele acestea cei mai buni sportivi la schi alpin atât din țara noastră, cât și din alte țări. Asistăm astfel la un spectacol sportiv în adevăratul sens al cuvântului. Pentru organizarea competițiilor se fac eforturi extraordinare, iar parteneriatul Federației Române de Schi-Biatlon cu Primăria Orașului Borșa își dovedește și anul acesta eficiența. Mulțumim Primăriei Borșa și domnului primar Ioan Timiș pentru implicare și organizarea impecabilă”, arată Puiu Gaspar, Secretar General al Federației Române de Schi-Biatlon.
C.Ț.
Citește și














