La revenirea în Liga I de fotbal, băimărencele au pierdut acasă

Revenirea pe prima scenă a fotbalului feminin a echipei AS Independența Baia Mare putea fi una pozitivă, dar  sâmbătă arbitrul partidei a întors privirea la două faze ce puteau decide soarta partidei în favoarea ”domnițelor râului”.

AS Independența Baia Mare – ACS Heniu Prundul Bârgăului: 1-2 (0-1)

Finalistă a Cupei României în ediția 2017-2018, ACS Heniu Prundul Bârgăului pornea ca favorită la debutul stagional în fața băimărencelor, chiar dacă juca în deplasare. Cei peste 100 de spectatori de pe stadionul din Recea au avut totuși motive să spere, ținând cont de prestația curajoasă a băimărencelor, din debutul partidei. Debut în care arbitrul clujean Vlad Inoan le-a refuzat un penalti clar, la un fault în careu asupra Laurei Desmerean. În ciuda celor 5 ocazii de poartă pe care le-au avut gazdele în nici 10 minute, primul gol l-au marcat bistrițencele, printr-un șut de la 16 metri al Adinei Rogojan: 0-1 (min. 13). Golul le afectează pe băimărence, acestea nemaireușind nimic notabil până la pauză.

După reluarea jocului oaspetele speculează jocul ofensiv al adversarelor  prin carese descoperă în apărare și înscriu golul doi prin Mihaela Merlan: 0-2, min. 64). Independența nu renunță și reduce rapid din handicap, autoarea primului gol al sezonului pentru băimărence fiind Ioana Borodi: 1-2 ( min. 71). Gazdele forțează și, cu 10 minute înainte de final, Denisa Predoi scapă singură spre poartă, însă este oprită prin fault de Iulia Zamfir. Arbitrul se face o dată că nu vede faza, iertând-o pe bistrițeancă de regulamentarul cartonaș roșu.

Independența se va deplasa săptămâna viitoare (16 septembrie) în capitală, unde va întâlni pe  AFCFair Play București, urmând ca în etapa a 3-a (23 septembrie) să revină pe terenul din Recea, pentru duelul cu Vasas Femina Odorhei.

AS Independența Baia Mare: Szidonia Salomon – Cosmina Rotaru, Florica Suciu, Diana Pop, Andreea Rakos, Marinela Cotoș, Raluca Dragoș, Diana Grecu, Laura Desmerean, Adelina Fedor, Denisa Predoi ● Rezerve: Alexandra Buftea, Andreea Pop, Camelia Daneliuc, Ioana Borodi ● Antrenor: Liviu Ivasuc.