La Madrid, Simona a scăpat de Naomi Osaka și poate redeveni numărul 1 în lume

Simona Halep a învins-o în sferturi pe Ashleigh Barty cu 7-5, 7-5 și s-a calificat în semifinale, fără să fi pierdut  pe parcurs vreun set. Victoria de azi i-a asigurat revenirea pe locul doi în lume, începând de luni, 13 mai. Ziua din mai cu numărul 13 ar putea fi și mai norocoasă,  dacă  Simona  va câștiga turneul de la Madrid, mai ales că în semifinale a scăpat de Naomi Osaka. Actualul număr mondial  a fost eliminată în sferturi de elvețianca Belinda Bencic cu  6-3, 2-6, 5-7. De remarcat că, în setul decisiv, Osaka a condus cu 5-3, după care a pierdut următoarele patru ghemuri.

Partida  Simona Halep – Belinda Bencic se va disputa vineri, în jurul orei 15.30 și e transmisă în direct pe  Digi Sport 1.