Handbal masculin: Victorie la limită a echipei României, în barajul pentru Mondialul din 2025

Naţionala României a învins echipa Cehiei cu scorul de 31-30 (15-11), miercuri, la Baia Mare, în prima manşă a barajului pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025.

Tricolorii, la primul meci oficial cu George Buricea selecţioner, s-au impus la un singur gol, după ce au condus la un moment dat şi la şapte goluri.

După un început mai greoi, în care cehii au condus cu 5-3, România a preluat controlul şi la pauză avea un avans de patru goluri, 15-11.

România a ajuns în repriza secundă la un avantaj de şapte goluri, 22-15 (min. 38) şi 23-16 (41), dar oaspeţii au revenit în ultimul sfert de oră şi chiar au egalat, 30-30, Demis Grigoraş marcând golul victoriei.

Pentru România au înscris Demis Grigoraş 9 goluri, Călin Dedu 5, Andrei Buzle 5, Daniel Stanciuc 3, Ionuţ Nistor Ioniţă 3, Alexandru George Andrei 3, Dan Racoţea 1, Andrei Drăgan 1, Călin Căbuţ 1.

Dan Vasile a apărat 6 şuturi (17,14%).

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Tomas Piroch 9, Matej Klima 6, Jakub Sterba 6, Vit Reichl 3, Stepan Zeman 2, Jakub Hrstka 1, Jonas Patzel 1, Tomas Babak 1, Dominik Solak 1.

Tomas Mrkva a avut 2 intervenţii (8,33%), iar Jan Hrdlicka una (10%).

Meciul a fost arbitrat de spaniolii Andreu Marin şi Ignacio Garcia, iar delegat EHF a fost maghiarul Peter Eles.

Manşa secundă va avea loc la Brno, pe 12 mai.

România a participat de 14 ori la Campionatul Mondial, dar ultima oară a fost în 2011 (locul 19). Campionatul Mondial de anul viitor va avea loc în perioada 14 ianuarie-2 februarie, în Croaţia, Danemarca şi Norvegia, potrivit Agerpres.

Sursa foto: FRH – Federația Română de Handbal