Handbal masculin, Liga Zimbrilor. Minaur Baia Mare a pierdut meciul cu campioana en-titre

Miercuri și joi, în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe, s-au disputat jocurile etapei a 13-a din Liga Zimbrilor. CS Minaur a întâlnit campioana en-titre (câștigătoarea ultimelor patru ediții de campionat, neînvinsă în acest sezon), Dinamo reușind să se impună cu 28-23, după ce a condus meciul de la un capăt la altul, Minaur izbutind doar să egaleze o singură dată în 60 de minute (la 6, în min. 13).

De la acest scor, Dinamo a ajuns rapid la 10-7 (18), chiar dacă Ionuț Ciobanu a făcut un meci foarte bun (doar în prima parte a avut 11 intervenții și a scos un 7m). La pauză s-a intrat cu 14-11, golul lui Tomas Cip de la ultima fază fiind marcat după ce sirena a sunat. Imediat după reluare, pierdem trei atacuri pe pozițional pe greșeli individuale și luăm trei goluri pe contraatac, moment în care diferența de scor ajunge la șase goluri, 17-11, iar Dinamo are un lot mult prea valoros pentru a mai putea scăpa hățurile din mână. Călin Căbuț, intrat în min. 34, s-a străduit cu cele șase goluri ale sale să mai reducă din handicap, la fel cum a făcut-o pe final și Nikola Skrobic, cu trei reușite.

După aproape o săptămână pe drumuri, Minaur va reveni acasă și va încerca să pregătească în liniște ultimele două meciuri din acest an, cu Suceava și cu Turda.

Dinamo București – CS Minaur Baia Mare: 28-23 (14-11)
  • Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe
  • Arbitri: Mihai Pârvu (București) – Mihai Potârniche (Buzău). Observator FRH: Horațiu Belu (București)
  • Aruncări de la 7m: 2-1 (transformate: 1-1; a ratat Ghionea). Minute de eliminare: 8-2
  • Dinamo: Saeid Heidarirad (10 intervenții), Andrei Lazăr (2 intervenții) – Nicușor Negru 8/10 (unul din 7m), Amine Bannour 6/10, Mohamed Mamdouh Shebib 4/5, Ante Kuduz 3/4, Rome Hebo 3/7, Valentin Ghionea 2/6, Alireza Mousavi 1/1, Răzvan Gavriloaia 1/1, Alexandru Asoltanei, Tudor Botea 0/2, Jakov Vrankovic. Antrenor Constantin Ștefan
  • Minaur: Ionuț Ciobanu (18 intervenții, a apărat și un 7m) – Călin Căbuț 6/6, Milan Kotrc 5/6, Tomas Cip 4/6, Nikola Skrobic 3/4, Edimilson Andrade de Araujo 2/4, Alexandru Csepreghi 1/5, Jose Guilherme de Toledo 1/5, Andrei Buzle 1/7, Ionuț Ramba, Robert Nagy, Albert Cristescu 0/1, Georgel Haiduc, Mihai Dobra. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou

4. CSM București – 27p (362-331) – 13
  5. Minaur Baia Mare – 25p (295-265) – 13
  6. Poli Timișoara – 24p (275-257) – 13
  7. Steaua București – 21p (309-292) – 13
  8. ACS HC Buzău – 20p (346-346) – 13
  9. CSM Făgăraș – 18p (263-268) – 13
  10. CSM Vaslui – 16p (332-356) – 13
  11. CSM Focșani – 15p (200-230) – 13
  12. CSU Suceava – 14p (292-317) – 13
  13. Dunărea Călărași – 12p (242-256) – 13