Handbal masculin, Europa. CS Minaur Baia Mare a pierdut manșa tur a sferturilor din EHF European Cup

Echipa masculină de handbal a CS Minaur a pierdut prima manșă a sferturilor de finală din EHF European Cup, după 22-27 cu Sabbianco Anorthosis Famagusta (Cipru) și are slabe speranțe de calificare în faza următoare. Spunem acest lucru gândindu-ne la scorul din meciul tur, la faptul că meciul retur va avea loc la Nicosia (sâmbătă, 27 martie, ora 20.15) și că Minaur va aborda manșa secundă cu aceiași jucători pe care i-a avut și la acest meci. Dacă nu cumva vor apărea și alte surprize neplăcute.

Echipa din Cipru a dominat meciul de la început la sfârșit, categoric pe alocuri, profitând din plin de toate slăbiciunile arătate de echipa noastră (și nu au fost deloc puține). Trist este că am ajuns să vedem în Baia Mare, la un meci cu o echipă care nu este tocmai una dintre forțele Europei, un minut 52, în care scorul a fost 14-24. Am mai revenit pe final, însă calificarea pare să fie jucată, oricâtă bunăvoință am avea.

CS Minaur Baia Mare – Sabbianco Anorthosis Famagusta: 22-27 (7-14)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare
  • Arbitri: Danielo Bojinovski și Viktor Nacevski (Macedonia de Nord). Delegat EHF: Remus Cojocaru (Brașov)
  • Aruncări de la 7m: 7-1 (transformate: 4-1; au ratat Kotrc, Dobra, Cip). Minute de eliminare: 6-8
  • CS Minaur: Răzvan Pop (2 intervenții), Ionuț Ciobanu (4 intervenții, a marcat un gol) – Daniel Bera 4/5 (unul din 7m), Milan Kotrc 4/5 (2 din 7m), Andrei Buzle 4/7 (unul din 7m), Tomas Cip 2/4, Georgel Haiduc 2/4, Ionuț Ramba 2/8, Albert Cristescu 1/1, Robert Nagy 1/1, Mihai Dobra 1/3, Daniel Mureșan 0/5, Mihai Bușecan, Nikola Skrobic 0/1. Tudor Buguleț și Sergiu Makaria nu au intrat. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou
  • Anorthosis: Konstantinos Kotanidis (8 intervenții), Georgios Barmpas (a apărat 2 de 7m) – Panagiotis Karampourniotis 0/1,  Marios Alexandros Moraitis 2/4, Nikolaos Kritikos 3/4, Julios Argyrou 1/1, Stylianos Asvestas 1/1, Andreas Fotiou, Petros Kandylas 3/3, Constantinos Michael, Christos Argyrou 7/7 (unul din 7m), Nikolaos Totos 9/11, Konstantinos Mimikos, Bruno Oliveira Rodrigues, Andreas Ioannou, Efstathios Kesidis 1/2. Antrenori: Christos Hadjiefrem, Georgios Zaravinas
  • Evoluția scorului: 2-2 (3), 3-7 (11), 4-10 (19), 6-14 (27), 7-14 (pauză); 10-18 (38), 14-24 (52), 19-25 (57), 22-27 (final).