Share
Handbal feminin și masculin. CS Minaur Baia Mare are două din cele cinci echipe românești rămase în cupele europene

Handbal feminin și masculin. CS Minaur Baia Mare are două din cele cinci echipe românești rămase în cupele europene

Cinci echipe din țara noastră vor juca în luna martie în cupele europene intercluburi, iar două dintre acestea sunt cele ale clubului CS Minaur Baia Mare. La masculin, a rămas în întreceri doar Minaur, în EHF European Cup, în timp ce la feminin sunt patru grupări, două în DELO EHF Champions League și două în EHF European League.

CS Minaur va întâlni pe Sabbianco Anorthosis Famagusta (Cipru) în faza sferturilor de finală a competiției masculine EHF European Cup. Se știe doar că meciurile vor avea loc pe 20 și 27 martie, dar încă nu este stabilită locația.

  • HC Robe Zubri (Cehia) – RK Gorenje Velenje (Slovenia) – primul meci în Cehia, pe 20 martie, al doilea în Slovenia pe 27 martie
  • Polva Serviti (Estonia) – Ystads IF (Suedia) – primul meci în Estonia pe 20 martie, al doilea în Suedia, pe 27 martie
  • HC Neva Sankt Petersburg (Rusia) – AEK Atena (Grecia) – ambele meciuri se joacă în Grecia, pe 25 și 26 martie

 

La feminin, în optimile de finală din DELO EHF Champions League avem două reprezentante, însă soarta și rezultatele din grupă au făcut ca ele să se întâlnească în această fază (play-off).

  • SCM Râmnicu Vâlcea – CSM București (sâmbătă, 6 martie, ora 17.00, la Vâlcea; sâmbătă, 13 martie, ora 17.00, în București)
  • Vipers Kristiansand (Norvegia) – Odense Handbold (Danemarca) – duminică, 7 martie, la Ikast (în Danemarca), ora 19.00; duminică, 14 martie, la Odense, ora 17.00
  • Team Esbjerg (Danemarca) – Brest Bretagne Handball (Franța) – duminică, 7 martie, la Esbjerg, ora 17.00; duminică, 14 martie, la Brest, ora 15.00
  • HC Podravka Koprivnica (Croația) – Rostov Don (Rusia) – sâmbătă, 6 martie, la Koprivnica, ora 19.00; duminică, 14 martie, la Rostov, ora 15.00
  • Buducnost Podgorica (Muntenegru) – FTC Raul Cargo Hungaria (Ungaria) – duminică, 7 martie, Podgorica, ora 17.00; sâmbătă, 13 martie, la Budapesta, ora 19.00
  • BV Borussia Dortmund (Germania) – Metz Handball (Franța) – duminică, 7 martie, la Dortmund, ora 15.00; sâmbătă, 13 martie, la Metz, ora 19.00
  • SG BBM Bietigheim (Germania) – Gyori Audi ETO KC (Ungaria) – duminică, 7 martie, la Ludwigsburg, ora 15.00; sâmbătă, 13 martie, la Gyor, ora 17.00
  • RK Krim Mercator Ljubljana (Slovenia) – ȚSKA Moscova (Rusia) – sâmbătă, 6 martie, la Ljubljana, ora 17.00; sâmbătă, 13 martie, la Moscova, ora 17.00

 

Tot două echipe are România și în EHF European League și tot datorită rezultatelor din grupe au ajuns să joace între ele în sferturile de finală.

  • HC Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare; sâmbătă, 27 martie, la Brăila, ora 17.00; duminică, 4 aprilie, în Baia Mare, ora 17.00
  • HC Zvezda Zvenigorod (Rusia) – Nantes Atlantique Handball (Franța) – sâmbătă, 27 martie, la Cekhov, ora 19.00; duminică, 4 aprilie, la Nantes, ora 15.00
  • Handball Club Lada Togliatti (Rusia) – Herning Ikast Handbold (Danemarca) – sâmbătă, 27 martie, la Togliatti, ora 15.00; sâmbătă, 3 aprilie, ora 17.00, la Ikast
  • Astrahanocka Astrahan (Rusia) – Siofok KC (Ungaria) – ambele jocuri se dispută în Ungaria, vineri, 26 martie, ora 20.00 și duminică, 28 martie, ora 15.00.

Sursa – csminaur.ro

Lasă un comentariu