Handbal feminin, Europa. Minaur Baia Mare și-a aflat adversara din sferturi: Dunărea Brăila, victorie superbă cu echipa rusă Kuban Krasnodar

HC Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa rusă Kuban Krasnodar, cu scorul de 36-32 (17-13), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci decisiv din Grupa D.

Dunărea, care era obligată să câştige pentru a merge mai departe, va juca în sferturi cu câştigătoarea Grupei D, Minaur Baia Mare.

Formaţia brăileană a controlat meciul de la un capăt la altul, în prima repriză conducând şi la o diferenţă de 7 goluri, 15-8. La pauză, ecartul a fost de doar patru goluri, 17-13.

Kuban, care a avut o apărare avansată, uneori chiar om la om, s-a apropiat în repriza secundă la un singur gol, 17-16, 21-20, dar Dunărea a găsit soluţiile potrivite în atac, reuşind să se distanţeze la şase goluri la un moment dat, 31-25, câştigând fără emoţii, cu 36-32.

Pentru echipa antrenată de croatul Neven Hrupec au marcat Alina Czeczi 8 goluri, Elena Dache 6, Aneta Udriștioiu 5, Marina Dmitrovic 5, Maria Kanaval 2, Nicoleta Safta 2, Bianca Tiron 4, Tamires Morena Lima de Araujo 2, Jovana Sazdovska 1, Bojana Milic 1.

Golurile formaţiei din Krasnodar au fost reuşite de Maria Dudina 7, Anastasia Listopad 5, Diana Golub 8, Alexandra Davidenko 5, Iana Savinova 2, Elena Smirnova 2, Ksenia Truhina 1, Anastasia Şavman 1, Ekaterina Levcina 1.

Au arbitrat grecoaicele Ioanna Christidi şi Ioanna Papamattheou, iar delegatul EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

Înaintea meciului dintre Siofok KC şi Fleury Loiret Handball, în grupă pe primul loc se află Siofok KC, 9 puncte, urmată de Dunărea Brăila, 7 puncte, Kuban, 6 puncte, Fleury Loiret Handball, 0 puncte.

Meciurile din sferturile de finală ale competiţiei vor avea loc pe 27-28 martie, respectiv 3-4 aprilie.