Halep  s-a calificat ușor în sferturi, unde o va întâlni pe Karolina Pliskova

Halep s-a calificat ușor în sferturi, unde o va întâlni pe Karolina Pliskova

Simona Halep continuă să alterneze meciurile de trei seturi (greu cel din primul tur, aproape imposibil cel din turul trei) cu meciurile omenești , de două seturi  – cel cu Eugenie Bouchard (turul doi) și acum, în optimi, cu Naomi Osaka (loc 72), pe care a învins-o lejer cu 6-3, 6-2. Era și cazul după maratonul pe muchie de cuțit, de 3 ore și 47 de minute, din turul precedent.

Prin calificarea în sferturile de finală de la Melbourne, Simona și-a egalat cele mai bune performanțe de la Australian Open: 2014 (eliminată de Cibulkova) și 2015 – eliminată de Makarova). Dar atunci nu era numărul unu mondial. Iar Simona nu mai vrea să se spună despre ea că e ”cea mai bună jucătoare dintre cele care nu au câștigat până acum un Grand Slam”, așa că atacă titlul.

Dar, conform alternanței amintite, urmează un meci greu, în care o va întâlni,miercuri, pe Karolina Pliskova (6, Cehia). Palmaresul întâlnirilor dintre cele două jucătoare îi este favorabil Simonei, cu 6 victorii din 7 partide.