Fetele de la Minaur au defilat în fața vicecampioanei Ucrainei

Fetele de la CS Minaur au jucat azi ultimul meci al turneului de la Bistrița, împotriva vicecampioanei Ucrainei, Karpaty Uzhgorod. Meciul, care părea teoretic că va fi cel mai greu pentru băimărence, a fost câștigat de acestea cu cel mai categoric scor al turneului.

Doar primele minute ale meciului au arătat echilibru (3-3, min. 4), după care Minaur a fost aproape singură în teren, fapt demonstrat și de scorul de la pauză (14-6). Nici repriza a doua nu a avut istoric, fetele lui Costică Buceschi defilând în fața unei echipe care în vară a pierdut trei jucătoare de bază, pe care se pare că nu a reușit să le înlocuiască. Antrenorul băimărencelor a rulat întreg lotul avut la dispoziție, de data aceasta golghetera echipei fiind pivotul Yaroslava Burlachenko, cu 6 reușite, ea fiind și cea care a închis tabela la 30-14.

Astfel, cu două victorii și o înfrângere, CS Minaur s-a clasat pe locul doi, în urma gazdelor, CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud.

Pentru handbalistele noastre urmează un turneu pe teren propriu, weekendul viitor.