Ex-băimărencele din ligă le-au învins pe băimărencele din divizie

eci de mare interes în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” pentru suporterii băimăreni familiarizaţi cu handbalul. S-au întâlnit în optimile Cupei României CS Minaur Baia Mare şi ASC Corona Braşov.

La oaspeţi au evoluat şi băimărencele Eliza Buceschi, Cintya Tomescu, Camelia Hotea şi Timea Tătar, dar şi 7 internaţionale de senioare şi de tineret.

Fetele noastre au făcut faţă doar părimele 15-20 de minute, când au reuşit să se menţină aproape. Experienţa superioară a oaspetelor şi-a spus cuvântul, acestea desprinzându-se pe finalul primei reprize la 11-15. În repriza a doua Minaur a jucat crispat, cu multe ratări, pase date la adversar şi atacuri nepregătite. Camarila băimăreană a braşovencelor nu a iertat şi s-a desprins pas cu pas. Pe final ,Ioan Băban a introdus în teren tineretul, poate şi pentru că în tribune s-a aflat Gheorghe Tadici, selecţionerul lotului feminin de tineret U21. La final, diferență de 10 goluri: 21-31.

Pentru Minaur au marcat: Andriţa 5, Tekar 5, zaremba 3, Bondar 2, Biriş 2, Prykop 1, Lipară 1, Poradnyk 1, Avdekova 1.