După o zi fără surprize oferite de românce la Doha, doar Simona continuă cursa (VIDEO)

Astăzi fetele noastre nu au mai reușit surprize de răsunet, deși Monica Niculescu a fost la un pas de a-și adjudeca primul set în fața Carolinei Wozniacki.  A avut serviciul la 5-4, dar numărul unu mondial a întors rezultatul, iar Monica nu s-a mai redresat în setul doi. Ținând cont de faptul că adversarele au fost din top 10, rezultatele au fost previzibile și favoritele s-au impus. Sorana Cîrstea (38) – Garbine Muguruza (4): 0-6, 4-6 ● ,Mihaela Buzarnescu (43) – Julia Goerges (10, Germania): 2-6, 2-6 ● Monica Niculescu (92) – Caroline Wozniacki (1): 5-7,1-6

Favorită a fost și Simona Halep în partida cu Sevastova (13) și s-a impus cu 6-4, 6-3. Surpriza a apărut în întâlnirea care decidea viitoarea adversară a Simonei, în care favorita Karolina Pliskova ( cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA) a fost eliminată. Așa că, în sferturi, Simona o va întâlni, vineri, în jurul orelor 16.30, pe jucătoarea americană Catherine Bellis (48).