Doris Pusztay, două medalii de aur și un bronz la Campionatele Internaționale de înot ale României

La ediția din acest an a Campionatelor Internaționale de înot ale României participă peste 400 de sportivi din 9 ţări. Competiția se desfășoară în Bazinul „Tolea Grinţescu – Dinamo” din capitală, până duminică.

Trei medalii a obținut băimăreanca Doris Pusztay (CSM Baia Mare). Două medalii au fost de aur : una obținută  cu ştafeta 4×100 m liber a României  (alături de Ana Iulia Dascăl, Jasminne Ivan şi Maysa Raţiu) și alta la 50 m fluture, unde a învins-o pe Ana Iulia Dascăl (00:27.22, față de 00:27.74). Înotătoarea din Cluj câștigase titlul național în martie, la Campionatele Naționale de înot pentru seniori, tineret și juniori, de la Bacău, probă în care Doris Pusztay sosise a doua.Bronzxull-a obținut în finala de la  50 m liber , unde Doris Pusztay a ocupat locul 3 (cu 00.26.90) după Ana Iulia Dascăl (00.26.41) și grecoaica Theodora Drakou (00.25.19). La Bacău, băimăreanca antrenată de  Eniko Palencsar  obținuse tot bronz în această probă.