Cupa Minerul – s-au stabilit sferturile de finală (GALERIE FOTO)

Cupa Minerul a continuat vineri cu alte 9 meciuri din faza grupelor, la finalul zilei stabilindu-se cele 8 sfertfinaliste ce se vor confrunta sâmbătă pentru trofeu. A fost ziua egalurilor, 4 din meciuri încheindu-se nedecise. Doar că rezultatul dintre Glory Days și Power Satu Mare a fost modificat la masa verde, Glory Days fiind declarată câștigătoare de comisia de disciplină a competiției cu 3-0 deoarece sătmărenii au operat în echipă o modificare nepermisă de regulament. Concurența pentru titlul de golgheter e foarte aprinsă, în fruntea clasamentului aflându-se în continuare Cristian Bud (Minerul Baia Mare/Yverdon Sport FC) cu 5 goluri, care a fost egalat însă de Adrian Rus (Il Calcio). Imediat după ei se află Ionuț Smical (AS GCI) cu 4 reușite. Toți trei s-au calificat cu echipele lor în sferturi, acolo unde au acces primele două clasate din fiecare grupă. După cum arată tabloul sferturilor, există șanse mari ca în finală să revedem pe parchet duelul Ligii a treia dintre Minerul Baia Mare și ACS FC Recea.

A fost desemnat și un câștigător din public (foto stânga jos), acesta primind cadou un tricou de joc al lui Cristi Bud de la echipa Yverdon Sport FC. Nu au lipsit între meciuri nici micuții fotbaliști, care au umplut parchetul Sălii Sporturilor.

Între semifinale și finala mică va avea loc și un meci demonstrativ între o selecționată a juniorilor de la Minerul Baia Mare și reprezentanți ai clubului – Dorin Toma (antrenor Minerul), Vlad Ungureanu (antrenor secund Minerul), Emil Kemeneș, Cristian Bogdan (antrenori juniori Minerul), Adi Popovici (președinte Minaur), Raul Fotonea ( antrenor Minaur) și Ionuț Marta (director Minaur).

După desemnarea câștigătorilor și festivitatea de premiere, va avea loc în mod tradițional și „repriza a treia”, fază în care vor fi anulate toate cartonașele galbene și roșii.

2. Sebi Marc – 2 puncte (6-6)
  3. Progresul Șomcuta Mare – 1 punct (5-6)
  • Grupa Radu Pamfil
  1. ACS FC Recea – 6 puncte (8-2)
  2. AS GCI – 3 puncte (7-7)
  3. Amicii – 0 puncte (2-8)
  • Grupa Lucian Bălan
  1. Minerul -7puncte (11-7)
  2. Il Calcio -7puncte (9-5)
  3. FC Amicii -1punct (8-12)
  4. FC Suciu de Sus -1punct (4-8)