CS Minaur pierde la limită primul meci din turneul de la Bistrița

CS Minaur Baia Mare participă în perioada 16-18 august cu echipa feminină, la Bistriţa, la un turneu internaţional amical de handbal, unde întâlnește echipele CS Gloria 2018 Bistiţa Năsăud, “U” Cluj Napoca şi Karpaty Uzhgorod, vicecampioana Ucrainei.

CS Minaur Baia Mare – CS Gloria 2018 27-26 (15-10)

În partida disputată în prima zi în compania gazdelor de la CS Gloria 2018, CS Minaur a început mai slab fiind condusă în minutul 10 cu 6-2. În ciuda faptului că Medvedova a apărat bine și Andreei Tecar i-a intrat aproape tot, băimărencele nu au reușit să se apropie decât la două goluri (10-8, min 21). Repriza s-a încheiat cu un avans de 5 goluri pentru bistrițence (15-10).

În partea a doua gazdele și-au păstrat avansul de 4-5 goluri în primele 10 minute (21-17, min. 42), după care Minaur s-a apropiat din nou la două goluri (23-21, min. 49). Când părea că sunt șanse pentru preluarea conducerii bistrițencele se desprind decisiv cu 3 goluri consecutive (26-21, min. 53) făcând inutil efortul de pe final al băimărencelor care reușesc în ultimele 5 minute să marcheze 5 goluri primind unul singur. Scor final 27-26.

Nu au jucat Andreea Lipară, recent operată la genunchi, Yuliya Zaremba și Yuliya Poradnyk, ușor accidentate.

CS Minaur: portari – Medvedova (8 intervenții), Enache (2), Nastasa (2); jucătoare – Tecar 7 goluri, 2 din 7 metri, Burlachenko 4, Shteriova 3, Orsivschi 3, Bondar 2, Andrita 2, Lisewska 2 (1), Seraficeanu 1, Cirstea 1, Rysankova 1, Popescu, Argyelan. Antrenor principal Costică Buceschi, antrenor secund Magda Kovacs.

Vineri CS Minaur întâlnește în al doilea meci pe U Cluj Napoca de la ora 16.30 și sâmbătă pe Karpaty Uzhgorod, de la ora 10.30.