19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 7 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 10 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 11 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 11 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 12 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 12 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 13 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 14 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 14 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 14 ore în urmă
CS Marta Baia Mare, în finala care decide titlul de campioană
Turneul final al Campionatului Național de handbal feminin a programat azi cele două semifinale, ambele cu implicare băimăreană.
CSM București – CSȘ 2 Baia Mare: 36-24 (20-13)
Prima a intrat în teren CSȘ 2 Baia Mare în confruntarea cu principala favorită la câștigarea titlului de campioană, CSM București. În primul sfert de oră, băimărencele au dat semne că au potențialul necesar pentru a furniza surpriza turneului. CSM nu a reușit să pună mai mult de unu-două goluri avans (10-9, min. 15). Bucureștencele au practicat un joc foarte agresiv în apărare, la limita sportivității și, pe alocuri, chiar dincolo de ea, și au avut o circulație foarte bună a mingii în atac. Echilibrul s-a rupt prin minutul 18 (11-9), când băimărencele au început să rateze atac după atac, în timp ce handbalistelor de la CSM le-a intrat absolut totul. Astfel că repriza s-a încheiat cu un demoralizant scor de 20-13.
Pentru CSȘ 2 Baia Mare, singura șansă să reintre în joc era un început de repriză secundă perfect. Nu a fost să fie, dimpotrivă, primele 10 minute au fost chiar catastrofale, băimărencele nu au marcat nci un gol, permitând adversarelor să se desprindă la 14 goluri (27-13, min 39). Restul a fost poveste cu final nefericit pentru noi: 36-24. CSȘ 2 joacă mâine pentru medalia de bronz cu CSȘ 1 Constanța.
CS Marta Baia Mare – CSȘ 1 Constanța: 26-22 (14-9)
CS Marta pleca în acest meci cu avantajul moral al câștigării ultimei confruntări cu CSȘ 1 Constanța, e drept, la diferență de un singur gol (32-31), în cadrul turneului semifinal. Avantaj moral căruia i-a adăugat un joc colectiv și combinativ extrem de eficient, atât în ata ,cât și în apărare, încă din primele minute, conducând tot meciul de la un capăt la altul. Elevele soților Marta au pus un avans confortabil de 4 goluri încă înainte de minutul 10 (6-2, min. 7), avantaj pe care nu l-au mai cedat până la finalul reprizei (14-9).
Repriza a doua părea a fi un galop de sănătate spre finala cu CSM București, însă constănțencele s-au întors de la vestiare decise să revină în joc. Ceea ce au și reușit, reducând diferența la 2 goluri (16-14, min. 40 și 20-18, min. 48). În ultimele 10 minute băimărencele au fost mai lucide, mai determinate în apărare și mai eficiente în atac și s-au calificat în finală învingând cu 26-22.
În finală se întâlnesc, așadar, CS Marta cu CSM București, începând cu ora 12.30, partidă transmisă în direct pe pagina de facebook a FRH.
În finala mică CSȘ 2 Baia Mare se va lupta pentru medaliile de bronz cu CSȘ 1 Constanța, de la ora 10.30 și acest meci fiind transmis live.
Alex FARA
















