Baschetbaliștii sigheteni i-au surclasat pe cei de la Agronomia București

Etapa a 4-a a Campionatului Național de baschet, grupa valorică C, a programat în weekend, în sala de sport a Liceului Forestierul, meciul dintre CSM Sighetu Marmației și Agronomia București. Sighetenii au învins cu 30 puncte avans, echilibrând astfel balanța victorii/înfrângeri (2-2).

CSM Sigetu Marmației – CS Agronomia București: 99-69 (53-41)

Bucureștenii au început mult mai bine, conducând cu 0-9 după 90 de secunde și menținând avans pe tabelă până prin minutul 6: 11-12. A fost însă doar un foc de paie, sighetenii remontează rapid și terminând în avantaj primul sfert: 28-20. Cu largul consurs al americanilor Joshua Turner și Gregory Edward, care au marcat împreună jumătate din punctele echipei, CSM a intrat la vestiare cu un avantaj de 12 puncte. Ultimele două seturi au fost la discreția gazdelor, adjudecate categoric (22-13 și 24-15), în special datorită unei apărări mult mai bune (34 recuperări defensive), dar și cu un procentaj superior la finalizare (58% CSM/39% Agronomia). Scor final 99-69 și sighetenii, cu 2 victorii și 2 înfrângeri ,își păstrează deocamdată locul 5 în clasament, urmând ca etapa următoare să întâlnească în deplasare pe CSM 2007 Focșani.

CSM Sighetu Marmației: Turner 28 puncte, Edwards 22p, Iuga 11p, Alexandru 10p, Kracz 6p, Țibîrnă 6p, Albu 5p, Simionca 4p, Thomas 4p, Porumb 2p, Zoltan 1p, Ardelean; antrenor: Emil Kosztelnik.