Baschetbaliștii de la CSM Sighetu Marmației încep anul cu două victorii

CSM Sighetu Marmației a început noul an cu două meciuri disputate sâmbătă și duminică în etapele 16 (restanță) și 18 ale sezonului regulat al Ligii Naționale la baschet masculin, Grupa C, ambele pe teren propriu.

• CSM Sighetu Marmatiei – CSM VSKC Miercurea Ciuc: 89-78 (43-43)

Primul meci al noului an a fost o restanță din etapa a 16 împotriva ocupantei locului 7, CSM VSKC Miercurea Ciuc. Încă sub influența vacanței de sărbători, sighetenii au făcut un prim sfert slab (13-24), chiar dacă după primele 2 minute conduceau cu 9-1. Sfertul 2 l-au jucat radical schimbați, reușind să reducă handicapul de 11 puncte și să egaleze înainte de pauză (30-19/ 43-43). Sfertul 3 a fost cel mai echilibrat, sighetenii reușind doar spre finalul său să treacă în avantaj (22-19/ 65-62).  În ultimele 10 minute gazdele au condus în permanență și au închis meciul cu 11 puncte avans (24-16/ 89-78).

CSM Sighetu Marmației – Edwards 32 puncte, Thomas 28, Albu 13, Țibârnă 10, Simionca 2, Turner 2, Gavaller 2, Kracz, Iuga, Ardelean, Porumb, Dohi.

• CSM Sighetu Marmației – CN Aurel Vlaicu București: 87-66 (44-30)

În al doilea meci, sighetenii au întâlnit-o pe ocupanta ultimului loc al grupei. Gazdele au început din nou relaxate și în minutul 2.30 erau conduse cu 3-9.  A fost singura dată când bucureștenii s-au aflat în avantaj. Mașinăria americană a sighetenilor s-a pus în mișcare, Edwards jr. și Thomas contribuind decisiv la preluarea inițiativei și a conducerii. CSM a câștigat primul sfert cu 22-14, în care bucureștenii au mai marcat doar 5 puncte în mai bine de 7 minute. Sfertul 2 a fost aproape identic: 22-16 (44-30), maramureșenii intrând la cabine cu un avantaj de 14 puncte. După reluarea jocului, bucureștenii au arătat un baschet mult mai bun, fiind mai eficienți în atac și câștigând sfertul 3 (23-24/ 67-54). A fost însă doar un foc de paie, ultima parte a meciului aparținând tot sighetenilor, într-un sfert 4 în care niciuna dintre echipe nu s-a întrebuințat semnificativ (20-12/ 87-66). De remarcat faptul că spre deosebire de alte meciuri, de data aceasta aproape toți jucătorii echipei gazdă s-au înscris pe lista marcatorilor.

CSM Sighetu Marmației se menține pe locul 3 al Grupei C, cu 27 de puncte din 11 meciuri câștigate și 5 pierdute. Etapa viitoare se deplasează în capitală, unde va întâlni pe CS Rapid București, miercuri, 9 ianuarie, de la ora 14.30.

CSM Sighetu Marmației – Edwards Jr. 27 puncte, Thomas 19, Albu 9, Simionca 6, Kracz 6, Ardelean 6, Feher 5, Țibârnă 5, Turner 2, Gavaller 2, Iuga, Porumb. Antrenor Emil Kosztelnik.