Băimăreanul Ianis Vasvari a câștigat titlul de campion național la Judo Ne Waza

Judoka de la CSM Baia Mare au câștigat în weekendul trecut o medalie de aur și trei de bronz la Campionatul Național de Judo Ne Waza pentru copii. În traducere liberă, Ne Waza înseamnă luptă la sol, întreaga competiție fiind dedicată exclusiv acestui tip de confruntare. Din cei 16 sportivi băimăreni care s-au deplasat la finala organizată la Brazi, cel mai bun rezultat l-a obținut Ianis Vasvari (foto sus, alături de antrenorul Bogdan Pop), locul 1 la categoria 27 kg, Under 11 ani. Pentru a reuși această performanță acesta a învins,  pe rând, cinci adversari. De menționat că, la această categorie de vârstă, Ianis Vasvari este  campionul național en-titre și la judo clasic.

Tot la U11 au obținut medalii de bronz Amos Baiza, la categoria 50 kg și Cătălin Buxbaum la +50 kg. Nici fetele nu s-au lăsat mai prejos, reușind să aducă o medalie de bronz la Under 13 ani, prin Rebeca Boldijar, la categoria 36 kg. Sportivii de la secția de judo a CSM Baia Mare sunt antrenați de Vasile Pop, Denis Pop, Bogdan Pop și Alin Popdan.

Judoka băimăreni vor participa la acest sfârșit de săptămână la Cupa CIS GAZ la Târgu Mureș.