Alte două medalii de aur și două de bronz pentru dansatori sportivi maramureșeni

Participarea maramureșeană la ”Campionatul Național de  Dans Sportiv” pe clase valorice de la Cluj Napoca a fost una consistentă – atât din punct de vedere numeric, dar și ca performanțe –  prin cluburile de dans sportiv GalacticDance  și Scoala de dans Prodance 2000 Baia Mare, precum și Medio Monte Baia Sprie.  Băiesprienii au înscris în concurs  13 perechi. Perechea Paul Danciu  – Romana Tănase  a obținut două titluri de campioni naționali la clasa D, 16-18 ani, secțiunile Standard  (foto sus) si Latino. Ștefan Reszler – Andra Tănase  au obținut bronzul la clasa E, 16-35 ani, secțiunea standard.  Luca Mara – Raisa Scheip au fost la un pas de bronz, clasându-se pe locul 4 (din 35 înscrise) la clasa E, 12-13 ani.

Prodance 2000 a obținut o medalie de bronz prin perechea perechea David Popa – Melisa Indolean, la clasa Hobby, 10-11 ani. Două perechi au ajuns în finală: Luca Madaras-Aluas (Shall We Dance Șomcuta Mare) – Isabel Surdu Katona (Precompetițional 3, dansuri 8-9 ani) si Sebastian Silaghi  – Dalia Barbos (clasa B, 14-15 ani, Standard).