Maramureșencele Sara Șunea și Carla Marchiș, în lotul României la Campionatul European de Șah pe Echipe pentru Tineret 2026 - 8 ore în urmă
Biserica din Tămășești a fost resfințită după ample lucrări de restaurare - 8 ore în urmă
Andreea Ghițiu a lansat un „Colaj din Maramureș”, proiect dedicat folclorului autentic și frumuseții Maramureșului Voievodal - 8 ore în urmă
Hramul Mănăstirii Petrova: Credincioșii sunt invitați la rugăciune de sărbătoarea Sfântului Pantelimon - 11 ore în urmă
Centenarul bisericii din Ilba, sărbătorit prin Sfânta Liturghie oficiată de PS Părinte Timotei Sătmăreanul - 11 ore în urmă
O localnică din comuna Giulești a împlinit un secol de viață - 11 ore în urmă
O săptămână de neuitat pentru elevii premiați ai Școlii Profesionale Fărcașa, în tabără la Cumpăna - 16 ore în urmă
Sighetu Marmației face un nou pas spre un oraș verde: 10 stații de încărcare pentru mașini electrice - 16 ore în urmă
Consultații optometrice gratuite la Tăuții Măgherăuș - 16 ore în urmă
Copii și tineri din Satu Nou de Sus, reuniți la Școala de vară „Împreună spre Hristos” - 16 ore în urmă
Alexandru Sabou se retrage, dar nu pleacă de la Minaur
CS Minaur Baia Mare anunță semnarea unui nou contract cu Alexandru Sabou. Remarcabilul jucător al clubului de pe Valea Roșie continuă colaborarea cu echipa de suflet, de data aceasta din postura de antrenor secund al lui Raul Fotonea, cel pe care – în cele din urmă – clubul îl anunță și oficial la conducerea echipei.
Decizia de a pune ghetele în cui a fost luată destul de greu de Sabou, dar în cele din urmă a decis să accepte propunerea conducerii clubului. Oricum, el se pregătea deja pentru acest pas, urmând cursurile de antrenori, pe care le a absolvi anul viitor. Un adevărat lider, atât în teren, cât și în vestiar, pe lângă rolul de liant între echipă și antrenor, Alexandru Sabou va avea și sarcini legate de pregătirea fizică.
Și pentru că un multiplu campion național (cu HCM Constanța și Minaur) merită ca un astfel de moment să fie celebrat cum se cuvine, așteptăm și anunțul referitor la organizarea meciului de retragere.
Minaur a luat și un statistician acreditat de Federația Europeană de Handbal
Consecventă politicii de promovare a tinerilor, reflectată și în componența lotului, conducerea clubului, la solicitarea lui Raul Fotonea, a făcut un pas important spre handbalul modern prin angajarea serviciilor unui tânăr analist statistician. Marius Botîrlă va furniza echipei tehnice de la Minaur date statistice importante și analize pertinente legate de performanțele individuale și de echipă, atât din timpul meciurilor, cât și de la antrenamente. Pentru realizarea acestor analize Botîrlă, care este absolvent al Facultății de Informatică din cadrul Universității de Nord, va folosi un software special creat pentru pregătirea echipelor de handbal. Fiind și un împătimit suporter al handbalului băimărean, noul analist al clubului a căpătat deja experința muncii alături de o echipă de handbal, fiind un colaborator apropiat al CS Marta în ultimul an. Dealtfel, el deține și o acreditare de statistician din partea Federației Europene de Handbal, pentru care a făcut deja nenumărate colectări de date la meciurile din cupele europene ale echipelor românești.
Alex FARA
Foto: Facebook CS Minaur (by Paul Ursachi)














