A treia oară să fie cu noroc pentru Halep!

Pentru Simona, când e ușor e ușor, iar când e greu, atunci e foarte greu. De multeori pare că ea începe partida ceva mai târziu decât adversara. Așa a fost și în meciul cu Angelique Kerber,când a fost condusă  cu 0-4.  A început o cursă de urmărire, cu multe breakuri și s-a ajuns la 6-6, dar Simona apierdut la tie-break primul set. 6-7. Setul doi merge bine, cace repede 3-1 și apoi 6-3. Kerber simte că Simona vine tare din urmă și apelează la armele de care s-au folosit și Șarapova și Woznizki în finale cu Simona: pauză medicală (ori de vestiar). Dar nici acest truc nu dă roade și Simona merge în semifinale, după  ce câștigă și mai clar setul decisiv : 6-2. Cu această calificare, Simona  a depășit-o la puncte pe vremelnica lideră live a clasamentului WTA, Caroline Wozniacki. Și mai are doi pași până la primul titlu de Grand Slam. Iar la a treia încercare la Roland Garros, ar trebui să fie cu noroc. În semifinale Simona are un meci foarte greu cu Garbine Muguruza (care luptă să ajungă şi numărul 1 mondial). Cealaltă semifinală e o afacere americană: Sloane Stephens –  Madison Keys.

Perechea Irina Bara/Mihaela Buzărnescu a ratat, marţi, calificarea în semifinalele probei de dublu de la Roland Garros, fiind învinse greu, 6-3, 1-6, 6-4, de de cuplul Hao-Ching Chan/Zhaoxuan Chang (Taiwan/China), cap de serie numărul 8