9 medalii pentru dansatorii maramureșeni la concursul național ”Cupa Mirona”

Weekendul trecut a avut loc la Reghin Concursul Național ”Cupa Mirona”,  în organizarea Clubului Sportiv „Dansul Viorilor”.  Sportivii cluburilor maramureșene participante au reușit să obțină 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz, precum și alte calificări în fazele finale.

Perechea formată din Sebastian Silaghi și Dalia Bărbos , de la Clubul Prodance 2000, a câștigat medalia de aur la categoria Open Latino 12-15 ani și medalia de argint la categoria Open Standard 12-15 ani ● Clubul băimărean Galactic Dance a fost reprezentat de Cristian Tiuț care, alături de perechea sa, Elena Carmen Vayda (Quasar – Oradea), a obținut medalia de aur la Basic Standard 12-15 ani, medaliile de argint la Basic Latino 12-15 ani și Open Latino 12-15 și cea de bronz la Open Standard 12-15 ani ● Sportivele de la Mini Maxi Dance Club Sighetu Marmației au dominat proba de Fete Bronz 10-11 ani, Gabriela Anamaria Onisa ocupând locul 1 și Adela Mara Marchiș locul 2. La aceeași probă, la categoria de vârstă 12-15 ani, Bianca Maria Cheresteș, de la același club, a obținut medalia de bronz.

Următorul concurs din calendarul competițional la care cluburile băimărene și-au anunțat prezența este ”Cupa Potaissa”, care se va desfășura în 1 Decembrie, la Turda.