Un singur punct luat de gazde în etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 4 - 2 ore în urmă
Dr.ing. Irina Smical anunță o nouă ediție a Sesiunii Științifice „Nordtech” la Facultatea de Inginerie din Baia Mare - 3 ore în urmă
Expoziție de desene ale copiilor la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Sofia Dragoș a câștigat Trofeul secțiunii solist vocal la Festivalul-concurs „Danțu’ Tinerilor” de la Bobota - 3 ore în urmă
Sorana Cîrstea urcă pe locul 18 WTA după parcursul excelent la Roma - 5 ore în urmă
Discuții pe tema combaterii traficului de persoane în Maramureș - 6 ore în urmă
O nouă întâlnire a Clubului de Poezie va avea loc săptămâna aceasta, la Cărturești Baia Mare - 6 ore în urmă
Denis Năsui, întâlnire emoționată cu mătușa Palaguța Hodor în centrul Clujului: „Maramureșul îi stare de suflet. Îi rădăcină. Îi dor. Îi mândrie” - 7 ore în urmă
Evoluție impresionantă pentru pompierii voluntari din Fărcașa la etapa zonală a concursurilor profesionale organizate de ISU Maramureș la Ardusat - 7 ore în urmă
Weekend plin de energie în Bistra: copii, biciclete și trasee montane spectaculoase - 7 ore în urmă
Semne din trecut ale Maramureșului
Universul mitologic al tărâmului maramureșean cuprinde o varietate de legende și mituri arhaice, medievale sau chiar antice.
Legendele maramureșene au particularități specifice acestei zone, în ceea ce privește mitologia românească.
Elementele mitologice maramureșene includ:
. Divinitățile arhaice. În ele sunt incluse Sfântul Soare și Ursitoarele. Stratul creștin îi include pe: Dumnezeu ( ca divinitate supremă), Hristos (Mântuitorul), Maica Domnului, Sântion, Sântandrei, Sânnicoară, Sângeorz, Sânpetru, Sânmedru și Sânvăsăi.
.Semizeii: Zburătorul ( acesta este bine evidențiat în folclorul maramureșean), Dorul, Crăciun și Crăciuneasa.
.Strămoșii (arhetipali) sunt Uriașii( Călimanii) și Moșii.
Strămoșii au fost cei care au alcătuit legile pământești.Toate faptele oamenilor din vechime erau în armonie cu natura. De la rugăciunea spusă în pădure, atunci când se tăia un copac, și până la alcătuirea calendarului de sărbători.
.Eroii(arhetipali) Împăratul Traian era prezent în colinde arhaice și în numele unor constelații, Calea lui Traian.
Ducele Robonban ( viteaz cuceritor), regele păstor Lar/Ler, Lăureasa ( ultima, întâlnită în descântece). Dragoș din Bedeu (descălecătorul Moldovei), voievodul Bogdan (intemeietorul Moldovei) și legendarul haiduc, Pintea Viteazul.
.Personaje meteorologice: Baba Dochia și Solomonarii. Aceștia din urmă sunt cititori in stele și cunoscători ai viitorului.
.Zâne bune: Ileana Cosânzeana și frumoasa Sânziana ( căreia maramureșenii i-au dedicat sărbători și festivaluri, cu focuri, pe dealuri și în preajma apelor).
. Zânele rele: Frumoasele ((Iele, Milostive, Vântoase și Ilioi), Slăbănoagele și Angheluță.
. Monstri: balaurii și zmeul.
.Demonii: eminamente de sorginte maramureșeană: năstrușnica, răzbunătoarea Fată a Pădurii, Hâda Băii, Omul Nopții, Marțole, Noianul, Omul Apei, Borza și Muma Pădurii ( Zanca sau Potca).
.Animale mitice: Bourul, Leul de peșteră, Șarpele casei, Lupul, Ursul, Pasărea Măiastră și Pajura.
.Arbori mitici: Gorunul, Stejarul, Bradul și Tisa.
.Plante mitice: Mătrăguna (Doamna florilor).
Articol inspirat din „Mitologia Maramureșului” de Dorin Ștef















