Campanie de colectare a aparatelor electrice în comuna Cernești - 4 minute în urmă
Energie și performanță la Rona de Jos: „Camp Distinct Fight Academy 2026” s-a încheiat - 26 minute în urmă
Întoarcere acasă cu un dar de suflet: Veronica Szinkulics a donat Muzeului Tarnița din Băița cel mai nou volum al său - 59 minute în urmă
Mănăstirea Dragomirești și-a sărbătorit hramul în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Iustin - 1 oră în urmă
Înscrierile la programul de masterat Drepturile Omului rămân deschise la Facultatea de Litere din Baia Mare - 1 oră în urmă
Prima creșă rurală modernă a fost inaugurată la Rona de Jos - 2 ore în urmă
Rezultate remarcabile pentru înotătorii de la LPS Baia Mare la Cupa României - 4 ore în urmă
Tradiție și comemorare la 1839 metri: „Sărbătoarea Munților Țibleș” a adunat participanți de toate vârstele - 5 ore în urmă
21 iulie 1808, s-a născut Simion Bărnuțiu - 5 ore în urmă
Muzeul Satului din Baia Mare a dat startul celei de-a doua serii a atelierelor de vacanță - 16 ore în urmă
S-au împlinit 23 de ani de la atentatele teroriste din SUA
Au trecut 23 de ani de când cetățenii americani au privit cu groază atacurile teroriste din 11 septembrie 2001, în urma cărora aproape 3.000 de persoane au fost ucise, în cel mai sângeros atac terorist din istoria Statelor Unite.
În dimineața de 11 septembrie 2001, două avioane comerciale deturnate au lovit Turnurile Gemene din Lower Manhattan, un al treilea a lovit Pentagonul, iar un al patrulea s-a prăbușit în zona rurală din Pennsylvania. În urma masacrului, orașul New York a promis să reconstruiască Lower Manhattan, transformându-l într-un cartier vibrant, dar și să păstreze vie amintirea acelei zile.
343 de pompieri și paramedici, alături de 23 de ofițeri NYPD, și-au pierdut viața în urma atacurilor din 11 septembrie, iar 1.717 familii nu au primit niciodată rămășițele celor dragi. Incendiile au continuat să ardă timp de 99 de zile după tragedie, în timp ce Clear Channel Radio a catalogat 150 de melodii drept „inadecvate” pentru difuzare din cauza tragicului incident. Se estimează că aproximativ 422.000 de newyorkezi suferă de tulburare de stres post-traumatic ca urmare a acestor evenimente.
Alexandra Dutca














