Campanie de colectare a aparatelor electrice în comuna Cernești - 18 minute în urmă
Energie și performanță la Rona de Jos: „Camp Distinct Fight Academy 2026” s-a încheiat - 40 minute în urmă
Întoarcere acasă cu un dar de suflet: Veronica Szinkulics a donat Muzeului Tarnița din Băița cel mai nou volum al său - 1 oră în urmă
Mănăstirea Dragomirești și-a sărbătorit hramul în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Iustin - 1 oră în urmă
Înscrierile la programul de masterat Drepturile Omului rămân deschise la Facultatea de Litere din Baia Mare - 2 ore în urmă
Prima creșă rurală modernă a fost inaugurată la Rona de Jos - 2 ore în urmă
Rezultate remarcabile pentru înotătorii de la LPS Baia Mare la Cupa României - 4 ore în urmă
Tradiție și comemorare la 1839 metri: „Sărbătoarea Munților Țibleș” a adunat participanți de toate vârstele - 5 ore în urmă
21 iulie 1808, s-a născut Simion Bărnuțiu - 5 ore în urmă
Muzeul Satului din Baia Mare a dat startul celei de-a doua serii a atelierelor de vacanță - 16 ore în urmă
Joe Biden s-a retras din cursa prezidențială și o susține pe Kamala Harris
Joe Biden a anunţat duminica aceasta că renunţă să candideze pentru al doilea mandat, vicepreşedinta americană, Kamala Harris, afirmând că este pregătită să-l înlocuiască pentru a-l „învinge pe Trump” într-o campanie democrată scufundată în momentul de faţă în necunoscut, comentează AFP.
După săptămâni de incertitudini, fragilizat de îndoielile cu privire la acuitatea sa mentală, preşedintele american de 81 de ani a anunţat că renunţă, foarte târziu în campanie, cu o lună înainte de convenţia care ar fi trebuit să-l ungă candidat.
„Cred că este în interesul partidului meu şi al ţării să mă retrag şi să mă concentrez exclusiv pe îndeplinirea îndatoririlor mele de preşedinte până la finalul mandatului meu”, a declarat Biden într-un comunicat.
„Astăzi vreau să îmi ofer sprijinul total şi susţinerea pentru Kamala, pentru a fi candidata partidului nostru în acest an”, a adăugat el.
Acest anunţ şoc, aşteptat în pofida dezminţirilor repetate ale principalului interesat, bulversează o campanie care a cunoscut deja numeroase surprize, în primul rând tentativa de asasinat asupra lui Donald Trump din 13 iulie, potrivit Agerpres.














