Juniorii 4 de la Academia de Handbal Minaur, locul 4 la turneul final - 1 oră în urmă
Sportivii ACS Athletic și Ștefania Man din Târgu Lăpuș, premiați la primărie pentru rezultatele deosebite obținute la competițiile din luna mai - 3 ore în urmă
Eveniment special la Bazinul Didactic de Înot Fărcașa: demonstrații și concursuri de înot, cu ocazia finalizării cursurilor - 4 ore în urmă
La Târgu Lăpuș se organizează Balul Câmpenesc Caritabil- ediția a IV-a - 5 ore în urmă
„Caravana Tinerilor Creștini Ortodocși”, noul proiect al ASCOR Baia Mare pentru copiii și tinerii din parohii - 6 ore în urmă
Concursul „Aducerea acasă a lui Brâncuși – 150 de ani de la naștere” își premiază câștigătorii la Baia Mare - 6 ore în urmă
Olimpiada de Securitate Cibernetică, etapa județeană a adus premii și mențiuni pentru Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare - 6 ore în urmă
Cod galben de instabilitate atmosferică în Maramureș - 7 ore în urmă
Profesorul băimărean Alexandru Sabou lansează volumul bilingv de poezii „Atemporal / Zeitlos” - 7 ore în urmă
Performanță cu suflet: Ionuț Blaga a alergat la Maratonul Maramureșului pentru pacienții oncologici - 8 ore în urmă
11 migranți salvați de un șofer român de TIR
Un camion cu remorcă, înmatriculate în România, dar care pe prelată avea înscris numele unei firme olandeze (”Scandinavië Transport de Waal BV” transporta, vineri, 29 noiembrie, produse alimentare din Mons (Belgia) la Paris. Șoferul român al ansamblului auto a auzit niște zgomote în remorca de la camion, chestiune care l-a determinat să oprească la jandarmeria din Soissons (din nordul Franței), unde și-a exprimat îngrijorarea față de situație. La control, jandarmii au găsit în remorcă 11 persoane din Eritreea (aflată în conflict cu Etiopia), opt bărbați și trei femei. Practic, românul le-a salvat viețile, mai ales că migranții au declarat că nu au mâncat și nu au băut de mai bine de două zile. Și nici nu au avut repercusiuni din partea autorităților franceze. Nouă dintre ele – care s-au declarat minore – au fost preluate de autoritățile locale de protecție sociale. Cei doi adulți au fost lăsați în libertate, deoarece nu făceau subiectul vreunui dosar penal.















