A fost hramul Mitropoliei Clujului Maramureșului și Sălajului - 2 ore în urmă
Elevii de liceu sunt invitați să se înscrie la Concursul de Eseu Filosofic „Emil Cioran”, ediția a II-a, organizat de domeniul Filosofie al Facultății de Litere din Baia Mare - 3 ore în urmă
A venit primăvara, revin și meciurile în Liga 4 - 3 ore în urmă
Elevii Școlii Gimnaziale „Ioan Slavici” Tăuții de Sus au participat la o mobilitate Erasmus+ în Malta - 4 ore în urmă
Teatrul Municipal Baia Mare, între cifre și pasiune culturală - 4 ore în urmă
Acțiune de colectare de deșeuri electrice la Recea - 5 ore în urmă
Cu ocazia Zilei Porților Deschise, vizită a polițiștilor la Centrul Maternal din Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Reprezentanți ai ASCOR Baia Mare, la Congresul Tinerilor Pro-Viață de la București - 7 ore în urmă
Întrerupere de energie electrică în Tăuții Măgherăuș pe 26 martie - 7 ore în urmă
Sprijin acordat de jandarmi unei femei cu un bebeluș căreia i s-a făcut rău în fața Palatului de Justiție - 7 ore în urmă
Un loc al cărților, al oamenilor și al sufletului: Biblioteca Orășenească Borșa împlinește 70 de ani
Anul 2026 are pentru Biblioteca Orășenească Borșa o semnificație aparte. Se împlinesc 70 de ani de la înființarea acestei importante instituții, care a contribuit semnificativ la educația și culturalizarea multor generații de borșeni.
„În 8 februarie se împlinesc 27 ani de când destinul meu s-a împletit cu destinul acestei instituții. I-am călcat pragul timid, mânată de dragostea pe care am avut-o întotdeauna pentru slova scrisă. În toți acești ani, împreună cu colega mea, Timiș Viorica Daniela, am încercat și sper că am reușit să transformăm biblioteca într-un loc primitor și deschis, un loc unde am împletit lectura cu diverse activități culturale, recreative sau educative.
De-a lungul timpului, biblioteca a fost mai mult decât un loc al cărților – a fost un spațiu al descoperirii, al liniștii, al curiozității și al viselor care prind contur. Fiecare raft păstrează povești, idei și cunoaștere, iar fiecare cititor a însuflețit acest univers al cuvintelor. Aici am pus în pagini de carte istoria Borșei, aici am adunat iubitoarele de frumos în renăscuta șezătoare, aici ne-am pus sufletul și toată priceperea în activitatea de zi cu zi, pentru a aduce lumină în sufletele și mintea celor care au trecut pragul bibliotecii!
Pentru acest an și pentru viitor, îi doresc bibliotecii cât mai mulți beneficiari! Biblioteca este deschisă tuturor celor care vor să învețe, să se inspire, să socializeze, să se regăsească sau pur și simplu să petreacă timp de calitate alături de o carte bună.
Biblioteca vă așteaptă – mereu vie, mereu deschisă, mereu a voastră!”, transmite Tinuța Grec, directorul Bibliotecii Orășenești din Borșa.
La mulți ani!
Citește și















