Starea drumurilor în Maramureș - 26 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 19 februarie 2026 - 2 ore în urmă
19 februarie1939, s-a născut Irina Loghin - 2 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevi - 12 ore în urmă
Cercetare etnografică în Săpânța: 96 de ani de amintiri și tradiții păstrate de Anuța Ștețca - 13 ore în urmă
S-a stabilit clasamentul final al fazei județene a Campionatului Național pentru juniori 4 - 13 ore în urmă
Președinta ICCJ, Lia Savonea, susține că și-a pierdut independența - 14 ore în urmă
Aproape 60 de mașini verificate într-o singură zi în Sighet - 15 ore în urmă
Activitate educațional-culinară la Școala Gimnazială Specială Baia Mare: elevii au avut parte de lecții de matematică și limba română cu ajutorul gastronomiei - 15 ore în urmă
Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează cursuri de prim ajutor dedicate părinților, din luna martie - 15 ore în urmă
Pinten medieval (1250-1350) descoperit la Sălnița
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș prezintă în luna august un obiect deosebit din colecțiile sale: un pinten medieval de fier, descoperit în zona Custura Cetățelei, satul Sălnița, comuna Vima Mică, în sudul județului Maramureș, parte din Țara Chioarului.

Localitatea Sălnița, atestată documentar încă din 1566, are o istorie mult mai veche, iar împrejurimile sale păstrează urme ale vieții medievale. În 2019, muzeul băimărean a inițiat o campanie arheologică în siturile Dealu Cetății, Cetățea și Custura Cetățelei, având ca scop investigarea sistemelor de fortificații medievale și identificarea complexelor arheologice.

Echipa de cercetare, formată din Marius Ardeleanu, Dan Pop, Dragoș Conțiu și Adrian Mărcuț, a concentrat cercetările pe Custura Cetățelei. Printre descoperirile valoroase se numără acest pinten de fier cu tija și brațele sale, de tipul celor cu rozetă, păstrat într-o stare bună de conservare, deși lipsit de rozeta originală. Brațele pintenului au o secțiune ovală de 0,6 cm grosime și 11 cm lungime, prezentându-se sub forma unui arc frânt, iar tija are două perforații pentru fixarea rozetei și a curelușei, ce indică un diametru maxim al rozetei de 3 cm.

Arheologii datează acest obiect între a doua jumătate a secolului XIII și prima jumătate a secolului XIV p.Chr., tipul fiind cel mai răspândit în Transilvania în acea perioadă. Pintenul este acum expus în cadrul muzeului, reprezentând o fereastră fascinantă către viața și meșteșugurile medievale din Maramureș.
Sursa FOTO: Vlad Roman, Marius Ardeleanu
Vasile Petrovan








