Iași, 14 decembrie 1989: primul pas spre Revoluția Română - 1 oră în urmă
CS Minaur întâlnește echipa de pe locul 2 din Liga Zimbrilor în ultimul meci oficial din acest an - 2 ore în urmă
O carte nouă și doi maramureșeni de excepție: Valer Blidar și Nicolae Bud, modele ale viziunii și profesionalismului românesc - 3 ore în urmă
Atmosferă de sărbătoare în Nistru - 3 ore în urmă
MAE: Atenționare de călătorie în Belgia. Posibile perturbări în transporturi - 4 ore în urmă
Bărbat căutat pentru distrugere, prins de jandarmi în albia Săsarului - 5 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit la Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Bixad - 7 ore în urmă
Pregătiri pentru Cupa Minerul – luni se trag la sorți grupele - 7 ore în urmă
Concertul de colinde „Colindăm Pruncului Preasfânt” a avut loc la biserica Parohiei Ortodoxe „Nașterea Maicii Domnului” din Satu Mare - 7 ore în urmă
Concert inedit de muzică pop-clasic la Centrul de Tineret ZborHub din Baia Mare - 8 ore în urmă
Exponatul lunii iulie la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie
Exponatul lunii iulie la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș este o brățară din bronz, descoperită în Vadu Izei. Mai jos, câteva detalii din povestea ei, consemnată pe pagina de Facebook a muzeului.
În primăvara anului 1968 (sau poate 1969), un grup de muncitori care lucra la cariera de piatră de pe Dealul Brânduș din Vadu Izei a descoperit, întâmplător, la adâncimea de 0,5 m, în locul numit Cocul lui Sava, un depozit de bronzuri compus din 12 brățări. Din cele 12, 11 au ajuns, prin grija lui Francisc Nistor, în patrimoniul Muzeului Maramureșan din Sighetu Marmației. Cealaltă brățară a fost donată de V. Apan, în 1969, muzeului din Baia Mare.
”Toate brățările au fost realizate din bară masivă cu secțiune circulară îngroșată la mijloc, capetele subțiate și apropiate. Decorul este rectiliniar; șase din piese sunt decorate cu incizii adânci, celelalte șase prezintă un decor mai elaborat, grupuri de incizii fine dispuse transversal care alternează cu registre de hașuri rombice sau triunghiulare și grupuri de puncte așezate pe diametrul maxim”, se arată în postarea de pe pagina de Facebook a muzeului.
Brățara din colecția Muzeului Județean de Istorie și Arheologie e dintre cele decorate cu crestături adânci și are diametrul exterior maxim de 7,9 cm, diametrul interior maxim de 6,1 cm, iar greutatea de 108 g. Piese asemănătoare au mai fost descoperite la Moisei, Dragomirești și Ardusat.
Depozitul de bronzuri de la Vadu Izei se încadrează în seria Uriu-Opaly, Bronz târziu II (a doua jumătate a mileniului II î.Hr.).
Foto: Muzeul Județean de Istorie și Arheologie/ Zamfir Șomcutean
Citește și

















