Locuri de muncă în Maramureș - 42 minute în urmă
CS Minaur, în căutarea primei victorii din play-off - 55 minute în urmă
Noile reglementări deschid drumul geoparcurilor în România - 3 ore în urmă
Copii de la Școala Populară de Artă, la Udătoriu din Șurdești - 3 ore în urmă
Parohia Rozavlea – Șesu Mănăstirii și-a sărbătorit hramul în a treia zi de Paști - 3 ore în urmă
Baia Mare: Se fac înscrieri pentru Festivalul Regional de Teatru „Masca” - 3 ore în urmă
A fost hramul Mănăstirii Habra din Groși - 3 ore în urmă
15 aprilie, Ziua Mondială a Artei - 6 ore în urmă
Transportul public din Borșa este scos la licitație - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 15 aprilie 2026 - 14 ore în urmă
20 iunie 2025 – Solstițiul de vară
Astăzi, 20 iunie, trăim o zi cu totul specială: este solstițiul de vară, adică cea mai lungă zi din tot anul. Soarele ne dă lumină timp de 15 ore și 32 de minute, iar noaptea va ține doar 8 ore și 28 de minute. Practic, astăzi începe vara „astronomică”, adică vara adevărată după mișcările cerului și ale Pământului.
Pe scurt, solstițiul este un moment în care Soarele ajunge cel mai sus pe cer, iar ziua este cea mai lungă. Numele vine din latină și înseamnă „Soarele -stă”, pentru că în jurul acestei date mișcarea lui pare să încetinească. Apoi, ziua începe iar să scadă, puțin câte puțin, până la iarnă.
Asta se întâmplă pentru că Pământul se învârte în jurul Soarelui și, în același timp, se rotește în jurul propriei axe, ca un titirez înclinat. Din această cauză, lumina soarelui cade diferit pe Pământ pe parcursul anului. Astfel apar anotimpurile, zilele lungi și nopțile scurte vara, dar și invers – nopți lungi și zile scurte iarna.
La noi, această zi a fost întotdeauna privită ca un timp de răscruce, de schimbare. Este o zi cu mult soare și multă putere. Focul, ca simbol al Soarelui, este în centrul multor obiceiuri. Strămoșii noștri o legau de recoltă, de muncă, de viață. Era un semn că Soarele e puternic, iar pământul e gata să rodească.
La început, serbarea coincidea cu data solstiţiului. Mai târziu, ceremonialul fiind considerat de către biserică drept păgân, a fost mutat pe 24 iunie, ziua dedicată Sfântului Ioan Botezătorul.
Se spune din bătrâni că această perioadă e bună pentru a afla cum va fi vremea. Dacă plouă de Sânziene, atunci mulți cred că va ploua 40 de zile la rând.
Chiar dacă azi nu se mai țin toate obiceiurile ca altădată, este bine să ne amintim de ele și să le respectăm. Ziua aceasta este o sărbătoare a luminii, o ocazie să ne gândim la ce vrem să ardem și să lăsăm în urmă, dar și la ce vrem să înflorească în viața noastră.
Așadar, fie că ești la oraș sau la sat, ieși puțin la soare azi, privește cerul și amintește-ți: astăzi e ziua în care Soarele strălucește cel mai mult pentru noi toți.
Vasile Petrovan














