28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 12 secunde în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 34 minute în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 9 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 11 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 15 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 16 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 16 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 16 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 18 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 18 ore în urmă
Ziua Mondială a Inimii a fost marcată în Sighetu Marmației prin manifestarea „Promenada Inimilor”
29 septembrie este Ziua Mondială a Inimii. Cu acest prilej ieri, în Sighetu Marmației s-a desfășurat „Promenada Inimilor”.
„Bucuroși să ne alăturăm inițiativei Rotary Club Sighet & Rotary Club Sighet Voievodal care, împreună cu Societatea Română de Cardiologie și Forumul Naţional de Prevenție, continuă programul „Promenada Inimilor”, eveniment ce îşi propune să încurajeze populaţia oraşului să facă mişcare, ca mijloc de prevenţie a bolilor cardiovasculare.
„La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Şapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mişcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viaţă. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?” ne avertizează Prof. Dr. Dan Gaiţă – membru în Forumul Naţional de Prevenţie Cardiovasculară.
Felicitări organizatorilor și tuturor celor care au ales să parcurgă astăzi cei 2,5 km pentru o inimă sănătoasă, dar și pentru a socializa și a împărtăși bucuria unuei zile minunate de toamnă. Inimi sănătoase și voioase vă doresc tuturor!”, transmite primarul Vasile Moldovan.








