S-a stabilit programul naționalei înaintea meciului de baraj de la Istanbul pentru CM 2026 - 5 ore în urmă
Proiect pentru copii: ,,Învățare pentru toți în județul Maramureș” - 6 ore în urmă
Lidia Buleandră a adus natura în pictură, la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Maramației - 6 ore în urmă
Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în comuna Fărcașa, localitatea Sârbi - 7 ore în urmă
Victorie pentru România în prima manșă din dubla cu Turcia pentru calificarea la Campionatul Mondial - 7 ore în urmă
În comuna Cernești se organizează acțiuni de ecologizare - 7 ore în urmă
Eleva băimăreancă Șuba Daria Maria, pe podium la Campionatul Național de Wing Chun Kuen și Cupa României la Bingdao, desfășurate la Craiova - 8 ore în urmă
La împlinirea vârstei de 105 ani, Ileana Mihalca din Petrova a primit Medalia Omagială „Justinian Arhiepiscopul” - 8 ore în urmă
La 96 de ani de la naștere, poetul Tiberiu Utan a fost comemorat la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 8 ore în urmă
CS Minaur caută a treia victorie cu CSM Târgu Jiu din acest sezon - 9 ore în urmă
Vreme capricioasă: Ninsori, lapovițe, polei și intensificări de vânt în Maramureș, în orele următoare. La munte chiar va fi viscol. Vezi anunțul specialiștilor
Vreme capricioasă în Maramureș, în orele următoare. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de specialitate, dar și o atenționare de tip cod galben, ambele valabile și pentru Maramureș.
Informarea meteorologică va fi valabilă în intervalul 11 martie, ora 23.00 – 12 martie, ora 18.00. Fenomene vizate: precipitații mixte, depuneri de polei, ninsori la munte, intensificări temporare ale vântului.
În intervalul menționat aria precipitațiilor se va extinde treptat, la început în regiunile vestice, nord-vestice, apoi și în centru și în nord-est. La munte vor predomina ninsorile și se va depune strat nou de zăpadă, iar în zonele mai joase de relief vor fi precipitații sub formă de ninsoare, lapoviță și trecător ploaie. Pe alocuri se va forma polei.
Temporar vântul va avea intensificări în majoritatea regiunior, cu viteze mai mari în nordul Crișanei, Maramureș, Transilvania, Moldova și Dobrogea, unde local vor fi rafale în general de 50…60 km/h, amplificând senzația de frig. Joi (11 martie) și vineri (12 martie) vremea va fi deosebit de rece în majoritatea regiunilor, pe alocuri geroasă în noaptea de joi spre vineri (11/12 martie) în sud. Din noaptea de vineri spre sâmbătă (12/13 martie) și pe parcursul zilei de sâmbătă (13 martie) vor fi precipitații în cea mai mare parte a țării, mai ales lapoviță și ninsoare la munte și predominant ploi în zonele joase. Pe alocuri se va depune polei.
Va fi valabilă și o atenționare meteorologică de tip cod galben. Aceasta va fi valabilă în intervalul 12 martie, ora 02.00 – 12 martie, ora 18.00. Fenomene vizate: ninsori în general moderate cantitativ, viscol la munte. Zone afectate: Maramureș, Munții Apuseni și Carpații Orientali. În Maramureș, precum și în Munții Apuseni și în Carpații Orientali va ninge în general moderat cantitativ și local se va depune strat de zăpadă mai consistent. La altitudini în general de peste 1500 m vântul va avea intensificări, temporar cu rafale de peste 80…90 km/h, ninsoarea va fi viscolită și zăpada spulberată. În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie a anunțat faptul că va actualiza prezentul mesaj.
C.Ț.















