Colectare de deșeuri textile în Baia Mare - 6 ore în urmă
Academia de Șah Maramureș, rezultate frumoase la competițile șahiste desfășurate în weekend - 7 ore în urmă
Seară de film creștin la Petrova - 8 ore în urmă
„Donează sânge, salvează o viață”: Preoți, monahi și credincioși din Protopopiatul Vișeu au oferit ajutor celor aflați în suferință - 8 ore în urmă
Școala naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș, un proiect care se va desfășura până în toamnă - 8 ore în urmă
Știați că în Groenlanda, printre ghețari, se săvârșesc botezuri ortodoxe? - 8 ore în urmă
Dr. Teodor Ardelean a reprezentat Biblioteca Județeană la evenimentul dedicat evocării marelui cărturar Petre Dulfu, desfășurat la Galeria Academiei din Cluj-Napoca - 9 ore în urmă
3343 de elevi prezenți, în Maramureș, la cea de-a doua probă din cadrul simulării Evaluării Naționale - 9 ore în urmă
Feminitatea, celebrată la Sighetu Marmației prin atelierul de dezvoltare personală „Fii bine cu tine” - 9 ore în urmă
Nicolaas Immelman (CSM Știința Baia Mare): „Se anunță un campionat dificil. Ne dorim să păstrăm trofeul” - 10 ore în urmă
Vești bune în teritoriu: Autoritățile din Maramureș, anunț important referitor la școlile speciale din județ! Acestea vor fi modernizate și reabilitate curând!
Vești bune în teritoriu! Autoritățile din Maramureș, anunț important referitor la școlile speciale din județ! Acestea vor fi modernizate și reabilitate curând!
În ședința de vineri, 12 noiembrie, a Consiliului Județean Maramureș, aleșii județeni au adoptat mai multe hotărâri privind realizarea de investiții importante pentru Maramureș.
Proiectele cu finanțare prin Administrația Fondului de Mediu reprezintă investiții importante pentru executivul CJ Maramureș. În acest sens, astăzi au fost adoptate hotărârile prin care Consiliul Județean Maramureș va participa la ”Programul privind creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice” în care își desfășoară activitatea Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă din Vișeu de Sus, Casa de tip Familial Coșbuc din Municipiul Sighetu Marmației și Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă din Municipiul Baia Mare, arată autoritățile județene.
Aceste proiecte au o valoare totală de 11 milioane de lei, iar scopul realizării acestora este de a asigura un nivel de confort microclimatic în spațiile în care își desfășoară activitatea copiii, personalul didactic și administrativ din cadrul celor trei centre. În ceea ce privește reabilitarea și modernizarea a celorlaltor școli de educație incluzivă de la nivelul județului Maramureș, acestea vor fi depuse spre finanțare prin Programul Operațional Regional (POR). Un alt proiect important votat în ședința de vineri de către forul județean îl reprezintă depunerea spre finanțare prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) a proiectului în valoare de 4,1 milioane de lei, pentru asigurarea securității sanitare în unitățile de învățământ preuniversitar de stat din județul Maramureș, mai arată autoritățile maramureșene.
Practic, prin acest proiect se vor asigura materialele sanitare de protecție la nivel individual, respectiv măști de protecție și dezinfectant pentru un număr de 30.504 de elevi și 3.921 cadre didactice și personal non-didactic din Maramureș, dotarea unui număr de 119 școli cu dispensere pentru dezinfectanți pentru mâini la intrările principale în școală și asigurarea dezinfectantului și a săpunului lichid pentru o perioadă de 82 de zile, dotarea a 1.612 săli de cursuri și a 223 săli profesorale cu sterilizatoare cu ultraviolet, dotarea unui număr de 882 grupuri sanitare cu dispenser săpun, dotarea a două unități de învățământ cu container sanitar mobil, mai arată reprezentanții CJ Maramureș.
C.Ț.















