Actorul Ovidiu Schumacher, omagiat la ediția aniversară a Premiilor Gopo - 7 ore în urmă
De la Maria Tănase la Ignac von Born, la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie - 9 ore în urmă
Elevii din Maramureș s-au întors cu rezultate frumoase de la Olimpiada Națională de Chimie - 9 ore în urmă
,,MAI multă grijă, MAI multă siguranță” – lecții de la jandarmii maramureșeni pentru elevi - 11 ore în urmă
Un biciclist de 17 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină în Baia Mare - 11 ore în urmă
În această noapte, ploaia de meteori Eta Aquariid atinge maximul - 12 ore în urmă
Nistru: Lucrările la ansamblul de locuințe sociale pentru tineri continuă să avanseze - 12 ore în urmă
Premii importante pentru elevele Colegiului de Arte Baia Mare la Olimpiada „Cultură și spiritualitate românească” - 12 ore în urmă
Informare și prevenție: Ziua Mondială a Igienei Mâinilor a fost marcată de elevii băimăreni, în cadrul activităților derulate de Serviciul Medicină Școlară și Universitară - 12 ore în urmă
Restricții de circulație în Sighet pentru desfășurarea Pelerinajului național la Sanctuarul Martirilor - 12 ore în urmă
Vaccinarea continuă la noi: În județul Maramureș un centru și-a reluat acum activitatea! Este vorba despre cel din orașul Seini! Vezi lista completă, în județ!
Vaccinarea continuă la noi: În județul Maramureș un centru și-a reluat acum activitatea! Este vorba despre cel din orașul Seini! Vezi lista completă, în județ!
Anunțul a fost făcut de medicul Călin Man, cel care este coordonatorul acestui centru de vaccinare. Activitatea se va desfășura inclusiv în weekend, arată Călin Man.
„Centrul de vaccinare din Seini s-a redeschis. Programul de vaccinare este zilnic, inclusiv sâmbătă și duminică, între orele 14 și 18. Se vaccinează atât cu doza a 3-a, cât și cu doze pentru celelalte categorii, inclusiv pentru vârsta 12-18 ani. Vaccinurile administrate sunt Pfizer și Johnson”, arată Călin Man.
Imunizarea cu a treia doză de vaccin se va desfășura în județul Maramureș în următoarele centre de vaccinare:
📌Baia Mare – Centrul de Vaccinare Grupul de Acțiune Locală, Bd. Unirii nr. 19, program Luni-Duminică 8.00-20.00,
📌Baia Mare – Centrul Multifuncțional Social ”Rivulus Pueris”, strada Ioan Slavici 1 B, program Luni-Duminică 8.00-20.00,
📌Baia Mare – Spitalul Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, strada George Coșbuc nr. 31, program Luni-Duminică 8.00-16.00;
📌Târgu Lăpuș – Spitalul Orășenesc, strada Tineretului 9-11, program Luni-Duminică 8.00-20.00;
📌Sighetu Marmației – Spitalul Municipal, strada Avram Iancu nr. 22, program Luni-Duminică 8.00-20.00;
📌Vișeu de Sus – Spitalul Orășenesc, strada 22 Decembrie nr. 1, program Luni-Duminică 8.00-20.00;
📌Borșa – Spitalul de Recuperare, strada Floare de Colț nr.1, program Luni-Duminică 15.00-19.00;
📌Seini – Centrul de vaccinare local, strada Aurel Vlaicu nr.2, program Luni-Duminică 14.00-18.00;
📌Șomcuta Mare – Centrul de Sănătate, strada Cornului nr. 36, program Luni-Duminică 8.00-20.00.
📌Ulmeni – Sala de sport, strada Tineretului nr. 1, program Miercuri, Joi 8.00-14.00, Luni, Marţi, Vineri 14.00 -20.00
„Persoanele imunizate cu a doua doză de vaccin care au cel puțin șase luni de la administrare, persoanele cu vârsta peste 65 de ani, persoanele cu boli cronice indiferent de vârstă, personalul medical, personalul din centrele medico-sociale, dar și alte categorii vulnerabile prevăzute în strategia națională de vaccinare se pot prezenta direct în aceste centre de vaccinare fără o programare prealabilă sau prin intermediul platformei naționale de programare la vaccinare. https://programare.vaccinare-covid.gov.ro. Vaccinarea rămâne soluția sigură și eficientă împotriva pandemiei COVID-19”, arată Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
C.Ț.















