Tânărul maramureșean Paul Marincaș, invitat în cadrul emisiunii „Cântec și Poveste” - 4 minute în urmă
Florian Sălăjeanu a fost numit prefect al județului Maramureș - 22 minute în urmă
De suflet: Concert de pricesne organizat la Căminul Cultural din Fântânele - 23 minute în urmă
S-au înmulțit tentativele de fraudă pe WhatsApp, atrage atenția DNSC - 1 oră în urmă
Ziua Francofoniei sărbătorită de copiii din Baia Mare - 2 ore în urmă
Primăvara a început oficial! Soarele urcă tot mai sus pe cer, zilele devin mai lungi. - 6 ore în urmă
Percheziții în mai multe județe, între care și Maramureș, într-un dosar de corupere a alegătorilor - 6 ore în urmă
După succesul din Baia Mare și Sighetu Marmației, expoziția „De-Spre Credință” – Jubileul Artiștilor 2025 va fi vernisată și în Satu Mare - 7 ore în urmă
Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighet va avea reprezentanți și la Olimpiada Națională de Matematică - 7 ore în urmă
Unsprezece candidați pentru Cotroceni - 7 ore în urmă
Util pentru toți maramureșenii: În țara noastră Comitetul Național a modificat unele aspecte! Care este situația școlilor! Vezi aici lista completă! (DOCUMENT)
Util pentru toți maramureșenii! În țara noastră Comitetul Național a modificat unele aspecte! Care este situația școlilor!Vezi aici lista completă a măsurilor!
Noi decizii pentru localitățile în care incidența cazurilor de COVID-19 depășește 6 la mie. CNSU a adoptat o hotărâre care prevede ca masca să devină obligatorie și în spații deschise, accesul la activități se face doar la 50% capacitate și doar pentru cei care sunt vaccinați sau au avut COVID, magazinele se închid la ora 22.00 în loc de 18.00, acolo unde se impune carantina de noapte. Școlile, în schimb, rămân deschise și după ce această incidență este depășită.
Programul activităților economice este permis până la ora 24:00, iar în weekend, până la ora 22:00, când incidența este între 6 și 7,5 la mie. Când incidența trece de 7,5 la mie, magazinele, restaurantele și alte activități se închid la ora 22.00. Localitățile cu peste 6 la mie intră în carantină în weekend, când circulația între orele 20:00 și 05:00 se face doar cu declarație pe propria răspundere. Sunt exceptați de la această măsură cei care au schema completă de vaccinare și cei care au trecut prin boală. În localitățile cu rata de infectare peste 7,5 la mie, măsura este valabilă pentru toate zilele săptămânii.
Accesul la restaurante, spectacole, săli de fitness, piscine, locuri de joacă se face doar la 50% din capacitate. Pot intra doar cei care fac dovada vaccinării sau a trecerii prin boală în ultimele 6 luni. Testele COVID nu mai asigură accesul clienților. Copiii cu vârsta sub 12 ani sunt exceptați de la această regulă. Evenimentele private – nunți, botezuri, mese festive – pot fi organizate în intervalul orar 5,00-24,00, cu participarea persoanelor până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, dar nu mai mult de 200 de persoane. Toți participanții trebuie să fie ori vaccinați cu schemă completă, ori trecuți prin boală. Școlile rămân deschise și dacă incidența trece de 6 la mie. Vor fi închise clase sau școli, individual, în funcție de apariția cazurilor de COVID. Elevii și cadrele didactice vor fi testați cu teste de salivă non invazive, mai arată o trecere în revistă a documentului oficial. Vezi documentul oficial AICI!
C.Ț.