Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 3 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 4 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 4 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 4 ore în urmă
Nadia Comăneci a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității din Montreal - 5 ore în urmă
Mâine, recital de pricesne la Berința la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 6 ore în urmă
Să îl cunoaștem pe Andrei Coteț, un tânăr cu visuri mărețe în producția muzicală! - 6 ore în urmă
De astăzi, vinietele din Bulgaria sunt mai scumpe. Noile tarife pentru șoferi - 6 ore în urmă
Povestea Mănăstirii din Băsești - 7 ore în urmă
Patrimoniul maramureșean unește culturi: Eveniment special dedicat Zilei Internaționale a Prieteniei, la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 7 ore în urmă
Un proiect foarte important: În Baia Mare în viitor va fi creat dar și dotat un spital modular! Vezi exact ce echipamente va avea unitatea!
Un proiect foarte important: În Baia Mare în viitor va fi creat dar și dotat un spital modular! Vezi exact ce echipamente va avea unitatea!
Scriam zilele anterioare că în Baia Mare va fi construit în perioada viitoare un spital modular. Contractul a fost semnat deja. Vestea a fost dată de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene.
Acum vin cu informații suplimentare autoritățile maramureșene. Acestea arată că a fost semnat contractul de finanțare prin care Spitalul Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” primește un sprijin financiar în valoare de 14,36 milioane de lei pentru realizarea și echiparea spitalului modular din Baia Mare.
Banii sunt alocați din fonduri europene, în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM), și vor fi folosiți pentru ridicarea spitalului modular și pentru dotarea lui cu aparatura și echipamentele necesare.
Proiectul va fi realizat în cadrul parteneriatului dintre Consiliul Județean Maramureș și Spitalul Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș”. Spitalul modular va fi dotat cu echipamente evaluate la 4,8 milioane de lei, respectiv: 20 paturi cu acționare mecanică, 14 sisteme de livrare a oxigenului cu umidificator, 14 seringi automate (injectomat), 4 paturi speciale ATI, 5 aparate ventilație mecanică, un electrocardiograf, 2 defibrilatoare, 2 cărucioare de resuscitare, un ecograf portabil multidisciplinar, un echipament radiologic mobil, un computer tomograf, în prezent arată autoritățile maramureșene.
Unitatea medicală va fi amplasată în curtea Spitalului Județean din Baia Mare și va avea rolul de a prelua pacienții diagnosticați cu SARS CoV-2, iar în timp va fi transformată în suport pentru Unitatea Primire Urgențe. Un alt proiect important pentru Spitalul Județean, pentru care a fost semnat contractul de finanțare tot prin fonduri europene, vizează dotarea unității spitalicești cu materiale sanitare în vederea consolidării capacității de gestionare a crizei sanitare Covid-19. Valoarea acestui proiect este de 7,6 milioane de lei, mai arată autoritățile maramureșene.
C.Ț.
Citește și














