Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 3 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 4 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 4 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 4 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 4 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 5 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 5 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 6 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 7 ore în urmă
Tinerii participanți la pelerinajul anual Bădăcin-Sighet au ajuns la Memorialul Durerii; Au parcurs pe jos 165 km
Joi, 29 august, au ajuns la Memorialul din Sighetu Marmației tinerii pelerini participanți la pelerinajul anual Bădăcin-Sighet.
Pelerinajul Bădăcin-Sighet (165 km) este închinat jertfei martirilor care au murit și au suferit în închisorile comuniste.
De 25 de ani, tinerii pelerini cinstesc memoria martirilor luând parte la pelerinajul anual care pornește de la Mormântul Simbol din Bădăcin, locul în care ar fi trebuit să se odihnească Iuliu Maniu, și se sfârșește la Groapa Comună din Sighetu Marmației, acolo unde, în anonimat, Fericitul Episcop Ioan Suciu (27 iunie 1953) și Iuliu Maniu (5 februarie 1953) își dorm somnul cel de veci.
Pelerinii petrec câteva zile în rugăciune și jertfă, cinstind astfel memoria înaintașilor care, la rândul lor, s-au jertfit pentru libertate.
„Azi au ajuns la Memorialul Victimelor Comunismului tinerii pelerini care au pornit pe jos în 22 august din Șimleul Silvaniei spre Sighet, parcurgând 165 de kilometri.
Pelerinajul, ajuns în acest an la cea de- a XXV-a ediție, este organizat de Episcopia Greco-Catolică de Oradea în memoria episcopilor uniţi decedaţi în închisoarea de la Sighet. Pelerinajul este coordonat de pr. Florian Gui și pr. Mihai Fechetă, cu binecuvântarea Preasfințitului Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea”, transmit cei de la Memorialul din Sighet.
Foto: Szabolcs Linzenbold

















