Omul potrivit, la locul potrivit: Sergent major Gabriel Petrovan, pompier al ISU Maramureș, a salvat un om care se înecase - 14 minute în urmă
Sera de acasă – cum îți aduce legume sănătoase pe masă tot anul? - 19 minute în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur. Dobânzile sunt de până la 7,40% - 2 ore în urmă
Magia sărbătorilor a cuprins Târgu Lăpuș: Târgul de Crăciun a fost plin de lumină, colinde și bucurie - 2 ore în urmă
Magia Crăciunului și-a făcut simțită prezența în cadrul concertului de colinde desfășurat la Seini - 2 ore în urmă
La Colegiul de Arte din Baia Mare, copiii spun „Împreună prindem curaj” - 2 ore în urmă
Îndrăgitul eveniment „Crăciun în Maramureș” are loc în 20 decembrie, la Muzeul Satului din Baia Mare - 2 ore în urmă
Înotătorii de la CS Seini au cucerit numeroase medalii la Cupa Moș Nicolae 2025 de la Pitești - 3 ore în urmă
Festivalul de Colinde „Deschide ușa, creștine!” va avea loc și anul acesta, în comuna Fărcașa - 3 ore în urmă
Tragedie în Tenerife : turiști români luați de valuri - 3 ore în urmă
Sărbătoare cu fiii satului la Ieud (GALERIE FOTO)
Sub mottoul „Centenarul ne uneşte” a avut loc evenimentul „Codicele de la Ieud – Întâlnirea cu fiii satului”, desfăşurat în comuna maramureşeană ce a dat numeroase valori care fac cinste judeţului. Manifestările au fost prefaţate marti, 14 august, de simpozionul cu tema „Personalităţi ale Maramureşului, în contextul istoric al Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918”. Acesta a reunit câteva nume importante ale mediului academic şi cultural românesc cu origini în Ieud.
Sărbătoarea propriu-zisă a avut loc miercuri, 15 august, de Sfânta Maria, în centrul comunei, cu numeroşi ieudeni gătiţi în straie de sărbătoare autentice. Manifestările au cuprins şi dansuri, în acompaniamentul muzical al lui Marinel Petreuş şi Ghiţă Pârja. Programul la scenă a inclus un regal folcloric, la care şi-au adus contribuția membrii Ansamblului Folcloric Naţional Transilvania, alături de muzică populară. Spectacolul a fost completat de Corul bărbătesc din Finteuşu Mare, cu cântece patriotice evocând Centenarul. Organizatorii au pregătit şi concerte de muzică folk, pop-dance şi disco, seara încheindu-se cu un foc de artificii.


















