Mâine, 12 august, o zi rară pe cerul Maramureșului. Ce vom putea vedea - 6 ore în urmă
Hram la Mănăstirea Rohia: Mii de pelerini sunt așteptați la Praznicul Adormirii Maicii Domnului - 8 ore în urmă
Când focul apare prea des, poate că e momentul să fim puțin mai atenți - 9 ore în urmă
Șase medalii pentru Nautic Maramureș la Naționalele de Viteză de la Bascov - 10 ore în urmă
ȘHCS Fărcașa 2022 organizează înscrieri pentru grupele de Baby și Mini Handbal - 11 ore în urmă
Echipa de îngrijiri la domiciliu a DAS Baia Mare continuă să fie alături de persoanele vârstnice - 11 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid din serii la 100 m liber, la Europenele de la Paris - 11 ore în urmă
Investiție pentru sănătate la Spitalul Municipal Sighetu Marmației: Infrastructura unității medicale a fost modernizată pentru reducerea infecțiilor nosocomiale - 12 ore în urmă
Școala de Vară MERITO a revenit în Baia Mare cu cea de-a VII-a ediție - 12 ore în urmă
Se pregătește concursul pentru directorii de școli. Ce trebuie să știe candidații - 13 ore în urmă
În amintirea lui George Pop de Băsești (GALERIE FOTO)
La Băsești a fost comemorat duminică, 24 februarie, George Pop de Băsești, la 100 de ani de la moartea sa.
George Pop de Băsești a fost unul dintre liderii mișcării memorandiste și a prezidat Marea Adunare Națională de la Alba Iulia, din 1 decembrie 1918. A murit în 23 februarie 1919.
La comemorare, alături de membri ai comunității, au fost prezenți și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Maramureș, instituție care poartă numele lui George Pop de Băsești.




















