„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 4 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 6 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 8 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 8 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 8 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 9 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 9 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 11 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 11 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 11 ore în urmă
Dorința copiilor din tabăra de la Mănăstirea Chiuzbaia: ”vrem aici și la anul!”
Tabăra de la Mănăstirea Chiuzbaia, ajunsă la a VI-a ediție cu deviza „Tinereţe, misiune şi comuniune”, fiind organizată de Asociaţia Tinerilor Ortodocşi din Protopopiatul Baia Mare (ATOPBM), s-a încheiat astăzi, 10 iulie. Ea s-a desfășurat cu susţinerea unor binefăcători și a tinerilor din Parohiile:
- Dumbrăviţa – pr. Bogdan Ciocotişan (preşedinte ATOPBM)
- „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” Baia Mare – pr. paroh Andrei Emil Pop (inspector eparhial)
- Tăuţii de Sus – pr. Paroh Adrian Mihali (consilier eparhial administrativ).
PS Părinte Episcop Iustin s-a aflat marți, 9 iulie, între tinerii din tabără, s-a rugat împreună cu ei în biserica mănăstirii, a vizitat Muzeul Mănăstirii Chiuzbaia, a intrat în jocurile copiilor, i-a admirat cum cântă şi cum trăiesc bucuria tinereţii şi a dăruit fiecărui copil câte o iconiţă sfinţită.
Copiii şi-au exprimat dorinţa ca şi la anul să se întâlnească tot în această tabără de la poalele Muntelui Igniş.


















