Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 6 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 9 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 9 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 11 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 11 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 11 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 12 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Parohia Făurești - 12 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 15 ore în urmă
Statistica valabilă a AAR: Aerogara din Maramureș, creștere semnificativă în ierarhia din țara noastră! În 2022, 77 mii de persoane și locul nr 12!
Statistica valabilă a AAR: Aerogara din Maramureș, creștere semnificativă în ierarhia din țara noastră! În 2022, 77 mii de persoane și locul nr 12!
Peste 21 de milioane de pasageri au tranzitat aeroporturile românești anul trecut, cu 87% mai mulți decât în anul 2021. Raportată la anul 2020, valoarea înregistrată în 2022 (21.015.948 pasageri) este cu aproape 192% mai mare.
Chiar dacă numărul total al pasagerilor de anul trecut este cu 9,55 procente sub nivelul maxim înregistrat înainte de pandemie (anul 2019), el depășește până și cele mai optimiste scenarii de trafic care au fost estimate pentru anul trecut, ceea ce înseamnă că aviația comercială din România a recuperat mai rapid decât așteptările pieței pierderile din anii de pandemie. În ceea ce privește mișcările de aeronave din anul 2022 (aterizări și decolări), totalul de 220.681 înseamnă o creștere de aproape 32 de procente față de cifra din anul 2021, dar rămâne cu 17% mai mic față de valoarea din 2019.
Traficul aerian de marfă în schimb a fost peste nivelul înregistrat înainte de pandemie: în 2022 pe aeroporturile din România au fost transportate 53.877 de tone de marfă, cu 5,8% mai mult decât în anul 2019. „Pentru aviația civilă ultimii ani au fost foarte dificili, dar iată că am reușit să recuperăm peste cifrele previzionate. A fost o revenire puternică, mai ales în lunile de vară, când pe unele aeroporturi din România au fost înregistrate valori de trafic mai mari decât cele din anul 2019. Există potențial foarte mare și estimăm că în anul 2023 vom depăși 24 de milioane de pasageri, iar dacă vorbim de estimări pe termen lung ne așteptăm ca în anul 2040 aeroporturile din România să înregistreze aproape 50 de milioane de pasageri”, arată David Ciceo, președintele Asociației Aeroporturilor din România.
Dacă vorbim despre aerogara din județul Maramureș, am mai spus că este cel mai bun an din istorie 2022, ca număr de pasageri, aproape 77.000 călători, mai exact 76.363. Este pe locul 12 în țară în 2022, devansând Aeroportul Satu Mare, care este pe locul 13, cu 60.568, și imediat după Constanța, locul 11, cu 78.713. La numărul de mișcări aeronave pe aeroporturile din România, Aeroportul Maramureș este pe locul 15 din 16, cu 1.466, chiar după Satu Mare, locul 14 cu 1.504 și peste ultimul loc, Tulcea, cu 394.
C.Ț.

Citește și















