Amenzi de peste 15.000 de lei plus permise și certificate de înmatriculare reținute - 1 oră în urmă
Expoziția aniversară „Arta băimăreană 130 (1896-2026)” va fi vernisată la Muzeul Județean de Artă din Baia Mare - 1 oră în urmă
Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” Baia Mare s-a calificat la etapa națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar - 3 ore în urmă
Elevi de la Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș, calificați în finala Concursului Internațional de Securitate Cibernetică - 4 ore în urmă
Campanie de consultații optometrice gratuite în Fărcașa - 4 ore în urmă
Victorie de senzație a naționalei feminine de tenis de masă în fața numărului 3 mondial - 5 ore în urmă
La mișcare și distracție în Muzeul Satului - 6 ore în urmă
Doar un egal acasă și CS Minaur rămâne pe locul 6 - 7 ore în urmă
3 mai, Ziua Mondială a Libertății Presei - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 3 mai 2026 - 9 ore în urmă
Statistică 2 februarie în Maramureș: 7775 cazuri noi în14 zile! Vezi clasamentul pe localități!
Statistică 2 februarie în Maramureș: 7775 cazuri noi în14 zile! Vezi clasamentul pe localități!
Valul cinci este aici în județul Maramureș și toată țara așa cum vedem cu fiecare statistică zilnică. Tocmai de aceea trebuie să fim cât mai pregătiți pentru a evita cazurile complicate.
Pe durata a două săptămâni s-au înregistrat 7.775 cazuri de COVID-19 în județul Maramureș. Acest fapt duce județul nostru la o incidență de 14,98 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori (scenariul roșu). Cele mai multe cazuri se înregistrează desigur în reședința de județ, municipiul Baia Mare, întrucât este unitatea administrativ-teritorială cu cei mai mulți locuitori. Vorbim despre 3.423 cazuri în două săptămâni, incidența ajungând în municipiul Baia Mare la 23,89 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori (scenariul roșu).
În Maramureș s-au confirmat cazuri în toate cele 76 unități administrativ teritoriale (UAT-uri), iar municipiul Baia Mare se află pe locul 1 pentru prima dată în această pandemie și se află peste pragul de 23 la mie, ceea ce constituie un record absolut pentru cea mai mare așezare în această pandemie. Pe primele cinci locuri în topul incidenței se află respectiv Baia Mare, Recea, Tăuții Măgherăuș, Coaș și Cavnic. Toți indicii sunt în creștere evidentă așadar. Avem în 2 februarie total 73 UAT-uri peste 3, singurele excepții sub 3 fiind Poienile de sub Munte, Groșii Țibșeșului și Boiu Mare. Gradul de ocupare al totalului numărului de paturi este de 52,70%, arată statistica DSP Maramureș. Așadar atât Maramureșul cât și Baia Mare înregistrează astăzi recorduri ale numărului de cazuri în interval de două săptămâni și ale incidenței aferente.
La nivel național vorbim despre o nouă zi cu peste 30.000 cazuri (mai exact, 35.802), recordul național absolut al pandemiei fiind cel din 1 februarie 2022, 40.018, acesta venind după patru zile consecutive cu peste 30.000 și două raportări de weekend cu circa 20.000. Din total, 665 s-au înregistrat în Maramureș, număr foarte mare. Recordul rămâne acel 936 din 26 ianuarie, dar am avut permanent de ordinul sutelor în această perioadă și zile cu peste 700. Total cazuri de la începutul pandemiei în județ, 43.680 cazuri.
La nivel național s-au înregistrat și 120(!) decese, din care cinci în Maramureș. Este vorba despre patru bărbați, câte unul din categoriile de vârstă 40-49 ani, 60-69 ani, 70-79 ani și de 80 ani și peste, respectiv o femeie din categoria de vârstă de 80 ani și peste, cu toții cu comorbidități. Doar bărbatul și femeia din categoriile de vârstă de 80 ani și peste erau vaccinați.
Centrul Județean de Coordonare și Conducere are centralizate următoarele informații cu privire la situația epidemiologică:
C.Ț.
















