„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 49 minute în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 54 minute în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 1 oră în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 2 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 3 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 3 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 6 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 7 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 8 ore în urmă
Sportiva Nicoleta Sasu de la Athletic Târgu Lăpuș, medalie de argint la Campionatele Mondiale Masters de alergare în aer liber
În aceste zile, în Suedia se desfășoară Campionatele Mondiale Masters de alergare în aer liber. La competiție participă și sportivi maramureșeni, legitimați la Athletic Târgu Lăpuș.
Aceștia au obținut rezultate deosebite:
- Nicoleta Sasu – locul 2 în proba pe echipe și 9 la individual;
- Artur Miklos – locul 26 la individual.
„Reprezentăm România, Maramureșul, Țara Lăpușului și Athletic Tg.Lăpuș la Campionatele Mondiale Masters de alergare în aer liber, Göteborg (Suedia).
La proba de 8 km cross-country, am reușit un rezultat deosebit la echipe, categoria F35, locul 2 Medalie de Argint și Vicecampioane Mondiale, împreună cu colegele Anca Iuga (Oradea) și Georgeta Romanciuc (Bistrița).
Este o medalie de argint muncită, bătălie mare cu Team Polonia, reușind să ne luăm revanșa de la Torun, Campionatele Europene, 19 martie 2024, unde polonezele au devenit campioane. Au fost 7 echipe înscrise la această probă: Suedia, România, Polonia, Germania, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie și Portugalia, suedezele la ele acasă s-au mobilizat și câștigat!
La individual am obținut locul 9 din 29 concurente, cu un timp foarte bun, 33’11 (Personal Best) pe un traseu tehnic și solicitant la ritm.
Urmează sâmbătă proba de semimarathon 21,1km, unde sperăm la încă o medalie pe echipe!
Artur Mikloș (și sportiv și antrenor) a obținut locul 26 la Individual din 41 concurenți, din păcate colegii de echipă Cristian Stancu și Marcel Laza, nu au reușit să ajungă, din cauza condițiilor meteo nefavorabile (escală la Roma), pierzând legătură spre Göteborg. Aveau șansă la o medalie de bronz, însă speră să își ia revanșa la Campionatele Mondiale Masters de Alergare Montană, peste 3 săptămâni la Canfrac – Spania (13-15 septembrie)”, transmite sportiva Nicoleta Sasu.
Felicitări și mult succes în continuare!

















