Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 17 minute în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 2 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 2 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 2 ore în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 3 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 3 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 3 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 4 ore în urmă
Românii se împrumută mai degrabă pentru locuință decât pentru sănătate sau educația copiilor
Mai sunt cam două săptămâni până la Paști. Sărbătorile sunt prilej de bucurie, dar și de cheltuieli. Sunt persoane care nu pot face acestor cheltuieli și apelează la credite. Pensionarii care se împrumută de la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) reprezintă cel mai la îndemână exemplu. În ce situații apelează cu precădere românii la împrumuturi de la bănci sau instituţii financiare nebancare – a încercat să afle un studiu efectuat compania de cercetare GfK UK. A reieșit că românii apelează la împrumuturile de la bănci sau instituţii financiare nebancare mai ales în următoarele situații :
› când fac îmbunătăţiri în locuinţă – 31%
› când intervin cheltuieli neaşteptate care le pot influenţa situaţia financiară – 29%
› când intervin cheltuieli medicale – 18%
› când caută să-și consolideze datoriile – 23%
› pentru a investi în educația copiilor – 5%.
Mai mult de jumătate dintre participanții la sondaj din România au declarat că folosesc servicii de credit cu regularitate, însă doar 36% dintre ei au împrumutat suma maximă posibilă. 73% dintre respondenți declară că fac față ratelor lunare, acesta fiind principalul aspect pe care îl iau în calcul atunci când vor să ia un împrumut (64%). Alte aspecte de care țin cont la contractarea împrumutului se referă la suma totală de rambursat (54%) şi la perioada împrumutului (46%), ceea ce denotă un comportament de creditare responsabil.
GfK UK a efectuat studiul la cererea Provident Financial România, componentă a grupului britanic International Personal Finance (IPF), unul dintre cei mai importanţi furnizori europeni de credite la domiciliu.















