Daniela Onița-Ivașcu din Sighetu Marmației a fost numită director al OCPI Maramureș - 6 minute în urmă
Mesajul lui Mircea Lucescu din spital: „Sunt bine, nu sunt motive de îngrijorare” - 1 oră în urmă
Încă o echipă de fotbal a Școlii Gimnaziale „Lucian Blaga” Baia Mare s-a calificat la etapa județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar 2025-2026 - 1 oră în urmă
Bolojan s-a răzgândit, fundația lui Mihai Neșu scapă de plata impozitului - 1 oră în urmă
Trei sportivi din cadrul CS Știința Electro Sistem Baia Mare au participat la un cantonament intensiv în pădurile spaniole - 2 ore în urmă
Elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu”, premiați la concursul de afișe cu „Acordarea primului ajutor în caz de accidente” - 2 ore în urmă
O nouă întâlnire dedicată cadrelor didactice debutante în cadrul proiectului „Hub-ul Învățătorilor” - 2 ore în urmă
Prof. univ. dr. Jeong O Park, distins cu titlul de ambasador al municipiului Baia Mare - 2 ore în urmă
Tinerii Lei Vlad Petrușel și Răzvan Laszlo au obținut rezultate impresionante în cadrul competițiilor de șah desfășurate la Cluj-Napoca - 2 ore în urmă
S-a stabilit țintarul meciurilor „stejarilor” de la Cupa Mondială 2027 - 2 ore în urmă
Se menține cu succes datina în Maramureș: Tradiția autentică arhaică a făcut sărbătoarea frumoasă, la festivalul obiceiurilor, organizat la Moisei!
Se menține cu succes datina în Maramureș: Tradiția autentică arhaică a făcut sărbătoarea frumoasă, la festivalul obiceiurilor, organizat la Moisei!
A doua zi de Crăciun s-a arătat iarăși ca fiind una specială pentru colectivitatea din Moisei. A avut loc ediția nr. 11 a Festivalului Național de Colinde și Obiceiuri de Iarnă. Iar pe scena evenimentului au urcat artiști valoroși, arată organizatorii acestuia.
Iată că după doi ani de pauză, cu mare drag, moiseienii, dar și turiștii iubitori de tradiție, au fost invitați la cea de-a XI-a ediție a Festivalului Național de Colinde și Obiceiuri de Iarnă ”Arh. Ioan Horea”. Această ediție a Festivalului Național de Colinde și Obiceiuri de Iarnă ”Ioan Horea” a fost prezentată de către doamna profesoară Mâț-Coman Dana-Maria.
Ca și până acum, imediat după Sfânta Liturghie din a doua zi de Crăciun, s-a organizat vestita paradă a sărbătorii. Spectacolul a fost programat pentru a doua zi de Crăciun, luni, 26 decembrie 2022, începând cu ora 13:00, unde cei care au venit s-au bucurat de prezența binecunoscuților artiști locali, de corurile parohiilor din Moisei, de Ansamblul Folcloric Balada Moisei, Ansamblul Folcloric Jijicanii Cluj-Napoca și Ansamblul de balet Colibri. S-a colindat, s-a cântat, evident micuții artiști fiind atracția principală. Totodată, Caprele au animat atmosfera. Un eveniment cu adevărat reușit în Moisei!
C.Ț.






















