Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 14 minute în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 1 oră în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 13 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 14 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 14 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 15 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 16 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Șase salvatori montani maramureșeni au participat la un schimb de experiență în Italia
În perioada 14 – 20 septembrie, șase salvatori montani ai SPJ Salvamont Maramureș au participat în Italia, în zona Tri Cime di Lavaredo, unul dintre cele mai cunoscute lanțuri muntoase din regiunea Trentino- Alto Adige, la un schimb de experiență și o pregătire profesională la invitația structurii de salvare montană Socorso Alpino – Bergrettungsdienst im AVS.
Trei zile, salvatorii montani s-au aflat la altitudinea de 2000 metri, la refugiul Prato Piazza, împreuna cu salvatorii montani italieni. Au fost 3 zile de pregătire intensă, de exerciții grele, salvare din abrupt, cățărat de 6-8 lungimi de coardă (însemnând peste 300 metri), exercițiu de salvare pe timp de noapte, tiroliene în scopul salvării și transportului accidentaților la înălțimi de peste 150 – 200 metri, toate cele 3 zile desfăsurându-se pe viscol, ninsoare și temperaturi negative.
Experiența a fost una extraordinară, ambele echipe lucrând împreună pe toată durata celor 3 zile, iar la finele fiecărei zile a urmat partea de socializare care a întărit și mai mult prieteniile formate.
A patra și a cincea zi au insemnat vizite în bazele structurii de salvare italiene, în punctul de operare aero, precum și puncte de interes turistic ale superbei zone.
„A fost o experiență deosebită care cu siguranta se va repeta în viitor, colegii salvatori montani italieni răspunzând afirmativ cu multă bucurie la invitația noastră de a ne vizita și de a repeta stagiul de pregătire și în Maramureș, România”, transmite Salvamont Maramureș.










