Maramureșenii au dat culoare celei de-a III-a ediții a evenimentului „România 1000” - 22 minute în urmă
Victorie la 20 de goluri diferență a „tricolorelor” în al doilea meci din grupele principale ale Campionatului Mondial - 53 minute în urmă
Se împlinesc opt ani de la plecarea la Domnul a Regelui Mihai I - 2 ore în urmă
Moșul a ajuns, încărcat de daruri, și la Sighet - 3 ore în urmă
A treia înfrângere consecutivă pentru CS Minaur, care a coborât pe locul 3 - 3 ore în urmă
Bărbat prins cu alcool cât pentru trei petreceri, acum în arest - 4 ore în urmă
Povestea completă a unui eșec - 4 ore în urmă
Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 5 ore în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 6 ore în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 7 ore în urmă
Sancțiuni aplicate la comercianții GPL din Maramureș
Sancțiuni aplicate la comercianții GPL din Maramureș
Tragedia de la Crevedia a determinat autoritățile din România să ia la puricat toate stațiile GPL din țară.
Ca atare, în Maramureș, prin Ordinul Prefectului nr. 486/2023, s-a constituit o comisie mixtă de verificare la instituțiile publice și operatorii economici care depozitează, transportă, distribuie, utilizează, comercializează carburanți, lubrifianți și produse derivate ale acestora, inclusiv gaz petrolier lichefiat.
Astfel, în perioada 18 -25 septembrie a.c., s-au efectuat controale la 58 de operatori economici (care includ și puncte de lucru). Au fost constatate un număr de 49 nereguli/deficiențe. S-au dispus 42 de măsuri pentru remedierea neregulilor/deficiențelor constatate. Au fost aplicate în total 38 sancțiuni, din care opt sancțiuni contravenționale în valoare de 48.500 lei și 30 avertismente pentru neregulile constatate, arată autoritățile din Maramureș.
C.Ț.















