Doi elevi ai Școlii Gimnaziale „Simion Bărnuțiu” au participat cu succes la Olimpiada Națională de Educație Tehnologică și Aplicații Practice - 59 minute în urmă
Start de sezon pentru pasionații de mountain bike, zona Groși–Dumbrăvița - 59 minute în urmă
Autobuze pentru participanții la “Paşti în Maramureş” - 1 oră în urmă
La 90 de ani, Florin Piersic a ales liniștea de la Putna pentru Paște - 1 oră în urmă
De la Academia „Emeric Dembroschi”, în Liga 3, la 17 ani - 3 ore în urmă
Ouă roșii, cozonac și pască pentru pacienții Spitalului de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 4 ore în urmă
Naționala feminină, calificare în Final Four-ul EHF Euro Cup - 4 ore în urmă
Revoluție politică la Budapesta: cum a pierdut Viktor Orbán după 16 ani - 5 ore în urmă
În Satulung va avea loc a III-a ediție a evenimentului „Danț la șură” - 5 ore în urmă
13 aprilie 1946, s-a născut artistul plastic băimărean Gheorghe Crăciun - 5 ore în urmă
S-a stabilit data în care încep înscrierile pentru persoane fizice în Programul Rabla
Administrația Fondului pentru Mediu anunță lansarea sesiunii de înscriere în cadrul Programului Rabla Auto 2025 pentru persoane fizice în 30 septembrie, ora 10:00. Potrivit unui comunicat al AFM, sesiunea va rămâne deschisă până în 25 noiembrie, ora 23:59 sau până la epuizarea bugetului alocat. Suma alocată sesiunii de înscriere este 200 de milioane de lei, din care 80 de milioane pentru achiziționarea autovehiculelor noi cu sisteme de propulsie termică (cu ardere internă, inclusiv motorizare GPL/GNC) sau a motocicletelor și autovehiculelor cu sistem de propulsie hibrid și restul pentru achiziţionarea autovehiculelor noi plug-in hibrid sau a motocicletelor electrice și autovehiculelor pur electrice sau cu pilă de combustie cu hidrogen.
”Programul oferă o procedură simplificată și acces rapid la finanțare, solicitanții înscriindu-se direct în aplicația informatică disponibilă pe site-ul www.afm.ro”, relevă sursa citată.
Valorile ecotichetelor acordate în cadrul Programului Rabla pentru persoanele fizice sunt:
- 18.500 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen;
- 15.000 lei pentru cumpărarea unui autovehicul nou plugin hibrid sau a unei motociclete electrice;
- 12.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie hibrid;
- 10.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie termică (cu ardere internă, inclusiv motorizare GPL/GNC) sau a unei motociclete.















