România s-a calificat la Campionatul European de handbal feminin! Cristina Neagu, imperială

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Râmnicu Vâlcea, reprezentativa Austriei, scor 38-29 (19-13), în ultimul meci din grupa 2 preliminară a Campionatului European din 2022 şi s-a calificat, arată DigiSport.ro, la turneul final.

Cristina Neagu, revenită la echipa națională, a fost de neoprit, fiind principala marcatoare a disputei. Neagu a marcat 12 goluri, iar Pintea, Ostase și Bazaliu cu câte patru reușite au fost următoarele cele mai bune marcatoare pentru România, în timp ce Frey și Neidhart, cu câte șase goluri, au fost principalele ”guri de foc” ale Austriei.

”Tricolorele”, susţinute de un public fierbinte, au controlat jocul de la un capăt la altul, cu o singură sincopă, egalarea din min. 14, 8-8. La pauză, echipa antrenată de Adrian Vasile şi Bent Dahl avea un avans de şase goluri pe tabelă, 19-13, iar după pauză a ajuns la zece goluri, 33-23 şi 37-27, scorul final fiind 38-29. Daciana Hosu a parat 10 aruncări (33,33%) iar Yuliya Dumanska a apărat 2 şuturi (20%).

În urma acestui succes, România a încheiat pe poziția a doua grupa preliminară, cu 7 puncte, după liderul neînvins Danemarca (10), ambele fiind calificate la turneul final. Austria, de pe locul al treilea (5 puncte) şi Insulele Feroe (locul 4, 0 puncte), ratează Campionatul European din 2022. Rezultatele obţinute de ”tricolore” în grupa 2 sunt: 26-19 şi 31-21 cu Insulele Feroe 33-33 şi 38-29 cu Austria, 28-35 şi 27-32 cu Danemarca. Turneul final al Campionatului European va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4-20 noiembrie 2022, mai arată sursa citată în acest articol.